Podziel się życiem.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RealMadryt.pl Strona Główna   Różne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kacius
0

PostWysłany: 2008.01.11 01:42    Temat postu: Podziel się życiem. Odpowiedz z cytatem

Pewnie wiele osób z Was słyszało o akcji, która ma na celu podpisanie "oświadczenia woli".
Zawsze chciałem oddać swoje narządy po śmierci, bo po co mi one, skoro mogę uratować komuś życie. No i dzisiaj mnie wzięło i postanowiłem znaleźć coś na ten temat. No i znalazłem.
Myślałem, że będę musiał składać jakieś papiery do jakiś urzędów, męczyć się z tym, ale jak się okazało jest to bardzo łatwe - wystarczy wydrukować "oświadczenie woli", podpisać i włożyć do portfela.

Nie wiem jak Wy, ale jutro zabieram się za naprawę drukarki i drukuję dla całej rodziny Smile.

Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie tutaj: klik!

"- Biedny kacius - westchnęła Bertel. - Tak dobrze robił pranie." - Aśika.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email      
xfactor
Prezes
Prezes

Ostrzeżeń: 1

PostWysłany: 2008.01.11 20:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ja dziś od katechetki dowiedziałem się, że w Polsce obowiązuje takie prawo, że moja zgoda jest domniemana, a jeżeli nie chce dać organów, to wtedy muszę napisać karteczkę, że nie chce. dziwne mi się wydawało to co mówiła, ale nie interesowałem się tym wcześniej, więc trudno było tu o czymś rozmawiać.
a więc nasuwa mi się pytanie: zrobiła mnie w chuja?

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość      
Airwolf
Batman
Batman

PostWysłany: 2008.01.11 21:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie. Jest tak, jak powiedziała.

Inna sprawa, że często rodzina nie chce się zgodzić na pobranie organów od zmarłego krewnego i wmawiają lekarzom, że ten wyraził sprzeciw w ich obecności.

Powrót do góry
kacius
0

PostWysłany: 2008.01.11 21:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie. Faktycznie jest takie prawo, które mówi o tym, że jeśli umrzesz, a nie podpisałeś, że masz coś przeciwko pobieraniu organów lekarze mają pełne prawo "zabrać" Ci co zechcą. Wyczytałem też, że w takim momencie lekarze pytają się rodziny, czy się zgadzają - po prostu tak już przyjęto. Z resztą, to wszystko masz na tej stronie Smile

Trochę się spóźniłem ;)

Powrót do góry
el crack total
aviomarin.
aviomarin.

Ostrzeżeń: 1

PostWysłany: 2008.01.11 21:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ze względu na bardzo ryzykowny tryb życia, jaki prowadzę, podpisane oświadczenie nosze w portfelu, odkąd tylko mam portfel. Wielkie mi halo. :]

kacius
0

PostWysłany: 2008.01.11 21:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Halo, czy nie halo, ale mogę się założyć, że większa osób na forum nie wie na czym to polega. Chyba Ci ten temat nie przeszkadza?

Powrót do góry
imerr
Culé
Culé

PostWysłany: 2008.01.11 23:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

xfactor napisał:
a ja dziś od katechetki dowiedziałem się, że w Polsce obowiązuje takie prawo, że moja zgoda jest domniemana, a jeżeli nie chce dać organów, to wtedy muszę napisać karteczkę, że nie chce. dziwne mi się wydawało to co mówiła, ale nie interesowałem się tym wcześniej, więc trudno było tu o czymś rozmawiać.
a więc nasuwa mi się pytanie: zrobiła mnie w chuja?

Stan prawny jest taki, że występuje tzw "zgoda domniemana", ale życie poszło swoją drogą.
W praktyce lekarz nie pobierze żadnych organów jeśli rodzina się na to nie zgodzi.

Moim zdaniem, trzeba mieć mocno nierówno pod kopułą żeby nie zgodzić się na pobranie organów od bliskiej osoby, która wyraziła na to zgodę. Niestety, to się zdarza.

A największe załamanie w polskiej transplantologii miało bezpośredni związek z wypowiedzią ministra Ziobry, że "już nigdy przez tego pana nikt życia pozbawiony nie będzie". Niektórzy odnieśli wrażenie, że za łapówki uśmierca się pacjenta żeby pobrać od niego organy.
Rodziny jeszcze częściej odmawiały pobrania organów, a lekarze w obawie przed problemami coraz częściej w ogóle rezygnowali z takiej możliwości.
Trudno oszacować liczbę ludzi, którzy przez to zmarli, prawdopodobnie są to setki.

I jeśli chodzi o edukację w kwestii przeszczepów, to zdecydowanie jest z czego robić halo :]

To super sprawa, że czyjeś organy po śmierci mogą innej osobie uratować życie. Mam nadzieję, że odsetek odmów będzie się systematycznie zmniejszał.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RealMadryt.pl Strona Główna   Różne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: