Gra o Tron (UWAGA! Rozmawiamy o 5. serii serialu!)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 34, 35, 36

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RealMadryt.pl Strona Główna   Różne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
makak8
Trener
Trener

PostWysłany: 2017.09.03 16:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie odnośnie książki. Skoro pierwszy tom pokrywa się z pierwszym sezonem serialu to skąd wiadomo wszytko co się działo wcześniej np. o rebelii Roberta? Czy w którymś tomie są tylko wspomnienia na temat tych wydarzeń czy jest jakaś osobna książka Martina na ten temat?

W wolnym czasie chciałbym w końcu zabrać się za książkę, ale jak już mam to robić to wolę od samego początku.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email      
miXUE
Prezes
Prezes

Ostrzeżeń: 1

PostWysłany: 2017.09.03 18:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Książki są pisane jako POV - point of view. Masz kilkunastu bohaterów i każdy rozdział jest pisany z perspektywy innego(są oczywiście powtarzalni). To się rozszerza w miarę czytania książek. Przykładowo w 1-ej części najczęstszym POVem był Ned(aż do śmierci), był też Jon, Caitlin etc. W drugiej/trzeciej doszedł Jaime i Cersei. Ze Starków tylko Robb nie miał swoich rozdziałów. W 5 części był też POV Barristana - jeden z moich ulubionych, mnóstwo nawiązań do historii.

To powoduje, że masz dostęp do ich odczuć, ale i wspomnień. O rebelii Roberta sporo się szło dowiedzieć ze wspomnień Neda, jego przemyśleń przy stykaniu się z niektórymi postaciami etc. Jest to oczywiście również "tricky", bo masz taką wiedzę jaką ma dana postać - a wcale nie musi mieć wiedzy prawdziwej, jej odczucia/emocje mogą też wpływać na osądy etc. Często to co jest w różnych POVach jest sprzeczne. Otrzymujesz o danym przeszłym zdarzeniu szczątkowe informacje z różnych stron i sobie mniej więcej wyrabiasz obraz jak to ogólnie wyglądało.

Poza GoT masz jeszcze opowiadania takie jak Dunk i Jajo i jest też wydany Świat Ognia i Lodu. Ale to bardziej orientalne rzeczy, nigdy po nie nie sięgałem, a nie miałem problemu w czytaniu dyskusji na forach westeros.asoiaf czy ogienilod.pl etc. Chociaż Dunk i Jajo prawdopodobnie ma dużo ważnych odniesień do kwestii Targaryenów i Trójokiej Wrony, ale jak mówiłem - absolutnie to nie jest konieczne.

Po prostu sięgnij po książki i najlepiej całą sagę dwa razy. Przy trzecim czytaniu Pieśni Ognia i Lodu dostrzegłem np. taki smaczek; Deanerys w Domu Cieni(czy jak to tam się nazywało z tymi czarnoksiężnikami w Quarth) miała kilka wizji. Jedną z nich był król północy na weselu...martwy i z przyszytą głową wilka do swojego ciała. Detale nie do wyłapania, gdy się je pierwszym razem czyta, za dużo bohaterów, informacji, różnych punktów widzenia, zdarzeń, intryg etc.

Powrót do góry
Tom3k
Acidofilia.

PostWysłany: 2017.09.03 19:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przekonałeś mnie żeby od października jeszcze raz spróbować przebić się przez książkę, a już myślałem, że nigdy do próby nr 2 nie dojdzie ;)

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość      
miXUE
Prezes
Prezes

PostWysłany: 2017.09.03 20:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Baaardzo polecam. Przede wszystkim znając już przyszłość bohaterów widzisz bardzo dokładnie jak dane działania danej postaci doprowadziły do danego efektu(np. wszystkie złe decyzje Robba skutkujące przyszytym łbem wilkora). Ewentualnie dlaczego postać postępowała tak, a nie inaczej(konkretne kłamstwa).

Nie bez powodu Martin cyklicznie co jakiś czas wkurwia fanów pisząc na blogu, że wydanie 6 się przedłuży - bo założeniem tej książki jest to, że każdy bohater dostaje to co sobie sam "zasieje" - a nie to na co zasłuży(z pkt widzenia moralnego). Więc musi postępować najbardziej logicznie względem swojej aktualnej sytuacji(wiedzy). Albo i nielogicznie, w zależności od swojego charakteru. Ok, "wiarygodnie", to dobre słowo. Chociaż ja tam uważam, że to takie pierdolenie, bo Arya/Tyrion i kilka innych postaci mają cholernie widoczną ochronę fabularną.

A i czytając PLiO za tym trzecim razem zauważyłem, że Lannisterowie są farciarzami dekady. Oni na etapie 3 części nie powinni już byli istnieć, powinni zostać rozjebani w drobny mak jako dom, ale WSZYSTKIE zbiegi okoliczności doprowadziły do ich przetrwania, były na ich korzyść. A potem do ich dominacji. Też powiedziałbym, że mało prawdopodobne.

I polecam zwrócić szczególną uwagę na proroctwa etc, są bardzo martinowskie i z reguły się w ten czy inny sposób sprawdzają.

Powrót do góry
KarBar
¡Hala madrid! Y nada más

PostWysłany: 2017.09.09 14:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dobra, a czy ktoś jest w stanie polecić jakiś serial choć trochę podobny do tego? Żeby były armie, zamki, moze czary mary i nuta niespodzianki.

Powrót do góry
Tom3k
Acidofilia.

PostWysłany: 2017.09.09 15:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma chyba nic takiego, stąd aż tak wielki sukces Gry o tron.

Najbliżej są Vikings, które w kilku elementach nawet Grę o tron przewyższają.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość      
miXUE
Prezes
Prezes

PostWysłany: 2017.09.09 15:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KarBar napisał:
No dobra, a czy ktoś jest w stanie polecić jakiś serial choć trochę podobny do tego? Żeby były armie, zamki, moze czary mary i nuta niespodzianki.

Staaary, nawet nie wiesz ile razy kminiłem skąd taki hajp na Grę o Tron, w sensie było dużo wybitnie medialnych seriali(Lost, który stworzył imo serialomanię, Skins wśród młodzieży), a Ty chyba jednym zdaniem dość przypadkowo na to wpadłeś Very Happy Po prostu nie ma innego serialu, który by można streścić w "średniowiecze, intrygi, czary mary, zamki i nuta niespodzianki. I cycki z wysokim budżetem".

Wygląda na to, że czasy się zmieniają, kiedyś westerny były dominujące, potem filmy o agentach, dzisiaj są to blockbustery z superbohaterami, a na końcu i tak i tak ludzie chcą obejrzeć(wrócić) do porządnej nawalanki na miecze.

Powrót do góry
toomek13
Juvenil
Juvenil

PostWysłany: 2017.09.09 19:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zobacz The Last Kingdom.

Powrót do góry
KarBar
¡Hala madrid! Y nada más

PostWysłany: 2017.09.10 14:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wikingowie byli fajni (co prawda daleko do gry ale fajni) póki Ragnar był "normalny". Później już się mega tym męczyłem, w rezultacie nie skończyłem sezonu.

Last kingdom oglądałem, choć teraz na c+ mi mignął chyba drugi sezon.

Mimo wszystko i jedno i drugie raczej nie zaskakuje. Got chyba faktycznie rządzi z racji obszernej fabuły, mnóstwa niespodzianek, zagadek, ogromu historii i jeszcze większej ilości teorii spiskowych.

Ale fakt, przydałby się dobry średniowieczny serial, taki mocny gdzie i krew i nagość ale i przebiegłość.

Miał ktoś okazję oglądać Wersal?
Bo Tudorów próbowałem ale wymiękłem.

Powrót do góry
miXUE
Prezes
Prezes

PostWysłany: 2017.09.10 18:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja trochę z innej beczki, ale bardzo, ale to bardzo polecam The Expanse. Świetnie wykreowany, obszerny świat, ciekawa fabuła, fajne postaci, wątek polityczny, sporo tajemnic i naprawdę nie szczędzili na efektach specjalnych. Im dalej w las tym jeszcze ciekawiej, zero odczucia jakiegokolwiek znużenia. Kilka scen, które mogę spokojnie zaliczyć do absolutnie najlepszych momentów Sci-Fi jakie mi się udało obejrzeć na tv[lapku].

Powrót do góry
MichaelK1985
Kibic
Kibic

PostWysłany: 2017.09.12 13:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy to prawda, że na kolejną serię gry o Tron - 8, mamy czekać aż do 2019 roku? To strasznie długo...

Zastanawiam się, czy przeczytać książki, choć obawiam się czy nie pogubię się w tych wszystkich bohaterach i wątkach. Jakoś w serialu łatwiej to ogarnąć, bo masz obraz przed oczami, niczego nie musisz sobie wyobrażać. Wiem, że z reguły książka jest lepsza niż film/serial, ale tutaj mimo wszystko się boję. Co sądzicie?

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora      
WylęgarniaWęży
Gwiazda
Gwiazda

PostWysłany: 2017.09.12 14:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak spodobał ci się serial to czytaj, pierwsze dwa sezony są raczej wiernie odwzorowane,ale od 3 akcja się rozjeżdża. A sezon 8 ma być chyba na przełomie 18/19

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RealMadryt.pl Strona Główna   Różne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 34, 35, 36
Strona 36 z 36
Skocz do: