Zabawa w Prezesa
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RealMadryt.pl Strona Główna   Licznik OFF
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Crawler
Madrid, banuj!

PostWysłany: 2018.10.11 09:13    Temat postu: Zabawa w Prezesa Odpowiedz z cytatem

Tytuł tematu i zabawy - jak najbardziej roboczy.

Wczoraj wpadłem na pomysł pewnej forumowej zabawy, która nie wymagałaby wielkiego nakładu sił i pracy z waszej strony, a jedynie ze strony organizatora - to jest mojej - mogąca za to przynieść chociaż chwilową przyjemność (bez wątpienia krótkotrwałą, bo specjalnie używam słowa "zabawa", a nie "gra" - zbyt dużo zasad i chęci zaangażowania z waszej strony rozdmuchałoby tę sprawę i mam wrażenie, że nikt by się tym nie zainteresował).

Otóż pomyślałem, aby zrobić symulację ligi RM.pl w Football Managerze lub innej grze piłkarskiej (FIFA lub PES). Na czym dokładnie to miałoby polegać? Mam pewne propozycje (być może później, jeśli będzie większe zainteresowanie i wątpliwości poproszę władze forumowe o dodanie ankiety):

- po pierwsze przygotowałbym listę graczy do draftu. Jej ostateczny wygląd jeszcze nie wykrystalizował się w mojej głowie. Być może podzieliłbym je na kilka grup (napastnicy, pomocnicy itp.), albo na jeszcze więcej, aby losowość i kolejność w doborze nie była zbyt ważnym czynnikiem. Jeśli nie wszyscy są zaznajomieni z zasadami draftu:
pierwszy uczestnik zabawy dostaje listę graczy, którą może dołączyć do swojej drużyny. Wybiera jednego piłkarza (z całej listy, z jednej kategorii - szczegóły do dogrania), po czym przekazuje listę kolejnemu uczestnikowi. Ten także podejmuje decyzję i lista trafia dalej, aż każdy gracz wybierze po 1 zawodniku. Potem dla "ułudy sprawiedliwości" przetasowujemy listę uczestników zabawy i powtarzamy cały cykl wyboru od nowa (dla ukrócenia być może wybierałoby się po jednym piłkarzu z paru kategorii itd.). Powtarzamy to do momentu, aż każdy z uczestników dobierze skład z 22 zawodników (wydaje mi się, że to odpowiednia liczba - można oczywiście ją zmniejszyć lub delikatnie powiększyć).

- po drafcie przystępuję do "mięsa" zabawy, czyli symulacji. Wklepuję dane waszych dobranych zespołów do Football Managera (poza tym moglibyście dobrać trenera w drafcie, kolory zespołu, nazwę). Tworzę ligę - i symuluję sezon w FMie, składając wam potem raport ze wszystkiego co się wydarzyło: wszelkie statystyki, tabele, wyniki. Poza draftem wasz wkład ogranicza się jedynie do "obserwowania" co wysymuluje gra, więc nie macie większego wpływu na to, co się dzieje - dlatego nazwałem to "zabawą w prezesa", który układa klocki na początku - i na tym się kończy jego udział (no, teoretycznie, hehe #KarimMusiGrać).

Poza tym mógłbym przygotować filmiki ze wszystkimi golami z silnika FMa (na koniec lub po każdej kolejce - ale to drugie wydłużyłoby całą symulację, a przecież i tak nie mielibyście za dużo roboty).

To jest moja podstawowa propozycja.

Myślałem o tym, aby postawić was w rolach trenerskich - dobieracie skład, taktykę, piłkarzy, a ja wszystko kontroluję jako Wielki Brat i puszczam w ruch. Ale po pierwsze to wydłużyłoby zabawę o wiele tygodni, po drugie nie każdy zna się na tajnikach FMa, a po trzecie przemieniłoby prostą zabawę w pełnoprawną grę - w takim wypadku lepiej byłoby po prostu spotkać się i pograć w prawdziwego FMa multiplayer. Dlatego chciałem ograniczyć się do podstaw, które łatwo byłoby mi kontrolować.

Szczegóły, które musiałbym dopracować:
- wygląd draftu. Dokładny podział na grupy lub jego brak żeby nie było tak, że ten kto jest pierwszy ma Messiego, drugi Cristiano, a dla reszty zostaje tylko bieda Salah i Rooney. Zdaję sobie sprawę, że chyba nie jestem w stanie zagwarantować pełnej sprawiedliwości - tylko losowość. To jest tasować kolejność graczy w drafcie, aby nikt nigdy nie był pierwszy w wyborze itp. Poza tym myślałem o cenach graczy - jak w Fantasy Premier League - ale do tego potrzebowałbym znacznej pomocy, bo sam nie jestem w stanie zbalansować tych cen w odpowiedni sposób.
- wygląd listy graczy. Prawdopodobnie pobrałbym po prostu listy graczy z najlepszym "current ability" z FMa na każdą pozycję. Przy 12 graczach mógłbym zaproponować listę 264 lub przykładowo 300 graczy do wyboru.
- wkład uczestników zabawy - czy byłaby to pełna symulacja prezesa czy jednak trenera. To drugie wydaje mi się zbyt uciążliwe dla was, jak i dla mnie. Myślałem o czymś w stylu "nadanie taktyki" (teoretycznie można ją wymusić na trenerze) lub nawet transferach w okienku zimowym - ale do tego drugiego potrzebowałbym live-editora, a i tak nie mam pewności czy nie wywołałoby to jakichś glitchów.
- problemy natury technicznej. Nigdy nie bawiłem się ze własne kluby i ligi. Wiem, że jest to wykonalne, ale nie mam pewności, czy podołam, aby to działało. Postaram się, jeśli znajdą się chętni.

Ostatnia sprawa (na teraz, pewnie coś jeszcze dopiszę jak sobie przypomnę):
myślałem, aby przeprowadzić symulację w PES. Nie byłoby wtedy tak dokładnych statystyk jak w FMie, ale bez wątpienia byłyby ciekawsze skróty każdego meczu, które mógłbym wam zaprezentować. Problem jest jednak taki: o ile w FMie wiem, że jest możliwe zrobienie czegoś takiego, to nie wiem czy w PES. Pytanie do was: czy w PES można zrobić swoje kluby i puścić w ruch mecz, aby rozgrywał się bez mojego udziału?
Poza tym mam wrażenie, że mimo wszystko PES - mimo, że bardziej efektowny - byłby mniej efektywny, tj. brakuje tam prawdziwych niuansów symulacji, jakie ma FM i wybór Mourinho jako naszego menadżera.

Wydaje mi się, że minimalna liczba uczestników, aby w ogóle miało to sens to 10 - chociaż nie stawiam wymogów, to jednak 10 zespołów to i tak tylko 18 meczów + jakiś puchar. Maksymalna - chyba nie chciałbym przekroczyć 16, bo wtedy lista do draftu okazałaby się cholernie długa, a on sam - mozolny.

Ideałem byłoby 12 uczestników. Ale może się mylę. Może nawet tylu nie znajdę chętnych.

Mam jeszcze jeden pomysł na urozmaicenie tej gry - chciałem wykorzystać "legendarnych" piłkarzy. Wiem, że jest to możliwe w FMie - są specjalne bazy danych z nimi. Ale na początek wolałbym spróbować z tym, co jest w podstawowym FMie (korzystałbym z wersji 17, bo do niej mam dostęp/w przypadku PESa byłaby to wersja zeszłoroczna). Jeśli zabawa by się przyjęła, moglibyśmy spróbować legendy wykorzystać w "kolejnym sezonie" i wtedy rzucić się na draft Zidane'a, Pele, Deco i Di Stefano.

Jeśli byłby ktoś chętny wziąć udział w czymś takim - piszcie. Jeśli macie swoje spostrzeżenia - tym bardziej.

e: Ze względu na to, że mam dostęp tylko do FM17 - statystyki piłkarzy byłyby z 2016. Nie jest to idealne. Szukałem uaktualnienia, ale znalazłem jedynie takie, które poprawia transfery, ale nie rusza umiejętności piłkarzy. Idealnie byłoby poczekać na FM19, albo gdyby ktokolwiek miał udostępnić FM2018 to też byłoby lepiej. Chyba, że nie przeszkadza wam to za bardzo - statystyki piłkarzy aż tak nie odstają od dzisiejszych standardów (poza wyjątkami typu Odriozola, chociaż przecież i on nie jest wyjątkowo sprawdzony na dzisiaj).

Ostatnio zmieniony przez Crawler dnia 2018.10.11 11:04, w całości zmieniany 2 razy

Bonk
Prezes
Prezes

PostWysłany: 2018.10.11 10:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak:serce: <serce> <serce>
Po pracy coś napiszę bo na telefonie za długo to trwa Evil

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email      
CasRamHig
Fanatyk
Fanatyk

PostWysłany: 2018.10.11 12:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kliknij, aby zobaczyć ukrytą wiadomość (Uwaga! Treść może zawierać spoilery)

Szanuje, że Ci się chce i chętnie zabawię się w jakiegoś szejka Very Happy

Powrót do góry
Crawler
Madrid, banuj!

PostWysłany: 2018.10.11 14:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cieszę się, że jest jakiekolwiek zainteresowanie. Zrobiłem pierwsze "testy" i niestety jestem zdania, że mój FM17 jest nieco "leciwy" - Mbappe jest na przykład kompletnie niegrywalny z dzisiejszego punktu widzenia. Najstarszy update jest z 2017, który tylko delikatnie go poprawia, ale za to psuje parę innych rzeczy.

W przypadku PESa - ograniczony byłby dobór piłkarzy, na pewno bardziej niż w FMie.

Idealnie byłoby wejść w posiadanie FMa18, ale nie mam zamiaru wydawać pieniędzy na tę wersję tylko dla zabawy. Gdyby ktoś "kumaty" zechciał udostępnić tę grę (poprzez steam-sharing [to bezpieczne]) to niech wali na PW.

e: Udało mi się podrasować kilka rzeczy na tyle, że FM17 powinien być wystarczający Tongue

Goldschmidt
Captain Banhammer
Captain Banhammer

PostWysłany: 2018.10.11 16:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czemu nie ;)

Co do draftu
Cytat:
pierwszy uczestnik zabawy dostaje listę graczy, którą może dołączyć do swojej drużyny. Wybiera jednego piłkarza (z całej listy, z jednej kategorii - szczegóły do dogrania), po czym przekazuje listę kolejnemu uczestnikowi. Ten także podejmuje decyzję i lista trafia dalej, aż każdy gracz wybierze po 1 zawodniku. Potem dla "ułudy sprawiedliwości" przetasowujemy listę uczestników zabawy i powtarzamy cały cykl wyboru od nowa

Jeśli chodzi o kolejność to czasem też sprawdza się wariant gdzie pierwszy user z danej rundy trafia na koniec kolejki w następnej, jak niżej:
Kliknij, aby zobaczyć ukrytą wiadomość (Uwaga! Treść może zawierać spoilery)

Zależy czy chciałoby się kompletnie losowo, czy jednak z dozą przewidywalności i strategii dot. pozostałego grona zawodników z puli :]

Ostatnio zmieniony przez Goldschmidt dnia 2018.10.11 16:40, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Behappy
be humble

PostWysłany: 2018.10.11 16:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Będzie git ;)

liso7
todo al blanco

Ostrzeżeń: 4294967295

PostWysłany: 2018.10.11 19:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość      
Crawler
Madrid, banuj!

PostWysłany: 2018.10.11 20:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wolicie PES czy FM? Ja osobiście wolę FM, bo gwarantuje prawdziwą symulację, PES jedynie zagwarantuje ładniejsze skróty.

Sarcasm
but still awesome...

PostWysłany: 2018.10.11 20:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i'm in.

Tylko, żeby sprawnie tego drafta zrobić, bo jak znajdą się zamulacze to lista będzie 3 dni u jednej osoby

Crawler
Madrid, banuj!

PostWysłany: 2018.10.11 20:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest największy wyzwanie tak naprawdę. Myślałem nawet o czymś takim, aby usiąść raz na jakimś czacie i zrobić to od ręki w pół godzinki w jakąś niedzielę czy coś takiego. Dlatego nie chciałbym za dużo graczy do tego, bo zbyt żmudne się to zrobi.

Goldschmidt
Captain Banhammer
Captain Banhammer

PostWysłany: 2018.10.11 20:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Włazimy na IRC forumowy? Chyba ciągle jeszcze działa Very Happy

Powrót do góry
Crawler
Madrid, banuj!

PostWysłany: 2018.10.11 20:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam złe wspomnienia, bugiel mnie tam znielubił. Tongue

Póki co mamy 7 chętnych, damy szansę kolejnym, ja ustalę dokładne listy i zasady draftu ze swoim tajemniczym partnerem forumowym i wtedy ogarniemy - taki draft na czacie czy IRCu poszedłby od ręki. A jeśli ktoś nie mógłby się zjawić to nie jest wielki problem, to tylko zabawa.

Swoją drogą: udało mi się ogarnąć bazę danych z legendami w FMie. Nie jest moim zdaniem najlepsza, ale jeśli wszystko wyjdzie dobrze to będzie można kiedyś się pobawić.

Sarcasm
but still awesome...

PostWysłany: 2018.10.11 20:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm, a jakby zrobić coś na zasadzie
Złota grupa i srebrna.

w grupie Z są dobrzy zawodnicy powiedzmy +82, w grupie S, 75-82.

Przy pierwszym losowaniu wybieramy GK. Na przykład De Gea i Karius. Ktoś inny Buffona i Ospine itd.

Tylko nie wiem co dalej, czy ustalamy ze odgórnie w kazdym zespole jest powiedzmy 2 bramkarzy, 6 obrońców, 6 pomocników i 6 ofensywnych. Wtedy sami decydujemy czy potrzebujemy 6 stoperów, czy LO, PO i 4 stoperów

Crawler
Madrid, banuj!

PostWysłany: 2018.10.11 20:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To byłoby łatwiejsze w oparciu o statystyki FIF-y czy nawet PESa. Wykorzystując FM-a jest nieco trudniej, bo tam nie ma oczywiście podanych statystyk. Tak, jest coś w stylu current ability jako przedstawienie "całokształtu", ale nieraz ktoś z CA 150 jest lepszy niż ten z CA 160, bo to FM... Chyba, że się mylę.

Zastanawiałem się nad tym i chętnie będę brał pod uwagę kolejne spostrzeżenia, bo faktycznie sytuacja, w której ten, kto będzie pierwszy na liście zgarnie Messiego a potem najlepszego bramkarza byłaby średnia.

Stwierdziłem, że nie chcę jednak dzielić na piłkarzy na kategorie - może poza tymi 4 podstawowymi. Bo chciałem, aby ludzie dobierali skład według własnego pomysłu, niż koniecznie decydując się na tylu i tylu pomocników, tylu i tylu napastników... Jeden chciałby grać 3 w ataku, a drugi np. 1 napastnikiem.

Oczywiście wszystko jest brane pod rozwagę i nie wykluczam większych podziałów i dodatkowych zasad do draftu - boję się jednak, żeby nie stało się to zbyt rozdęte.

Janus.
Prezes
Prezes

PostWysłany: 2018.10.11 20:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podnoszę rękę i zgłaszam chęć udziału! Very Happy

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość      
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RealMadryt.pl Strona Główna   Licznik OFF Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5
Skocz do: