Florentino Pérez
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 148, 149, 150, 151  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RealMadryt.pl Strona Główna   Królewscy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bonk
Prezes
Prezes

PostWysłany: 2018.08.24 22:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tylko ? Od kilku dobrych lat Benzema jest chroniony przez ojca Pereza. Żałosne <ściana>

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email      
Peluquero
Fanatyk
Fanatyk

Ostrzeżeń: 1

PostWysłany: 2018.08.28 22:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kiwaczek11 napisał:
Yagud, tak tak najlepszy człowiek na tym stanowisku, gdyby istniały podobne fora w czasach Napoleona, to pewnie o jego wyprawie na Moskwę pisał byś, ze Ci którzy go krytykują się nie znają, bo przecież wcześniej wygrał wszystko.

Nie rozumiesz i nie zrozumiesz, ze człowiek może pójść krok za daleko i zniszczyć wszystko co wypracował, po czym skończyć na takim Waterloo. Perez właśnie powtarza ten schemat.

A i apropos socio w Hiszpanii, chyba ktoś jest za młody, żeby pamiętać ich cierpliwość i biale chusteczki na stadionie, ale spokojnie już na wiosnę zobaczysz o czym mówię.

Przykład z Napoleonem doskonały, bo Perez akurat nie idzie w zaparte na wojnę z klubami której finansowo nie wygra Smile nie stawia wszytkiego na jedną kartę bez zabezpieczenia ponieważ to zakończyć się może jedynie posiedzeniem zarządu w kefijach za kilka lat. Real ma ograniczone instrumenty do korzystania w dźwigni budżet musi być spięty jak dupa nosorożca, Juve se wypuści serie akcji i zapomni. Wiedząc doskonale jak wygląda bańka spekulacyjna rozpętana przez PSG (przypomina się czas kiedy u nas to samo mieszkanie w bloku z płyty kosztowało 120k by po2 latach kosztować 230k) znając średni wzrost cen cracków, przychodów budżetu r/r (jest to w moich szacunkach 20-24% szybszy wzrost a więc budżet go nie jest w stanie dogonić) i wiedząc jaki jest wzrost przepływów z marketingu łatwo jest podjąć decyzję. Po za tym tak jak pisałem, w jedno okienko z trudem wypracowany na LM zysk oddać w całości bezpośredniemu konkurentowi, którego celem dugookresowym jest przejęcie Realu Madryt (tak! przejęcie!) to ani roztropna ani poważna decyzja. Najpierw budujesz mocny fundament potem możesz obkładać ściany złotymi płytami fasady.

Powrót do góry
miXUE
Prezes
Prezes

PostWysłany: 2018.08.28 22:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Juve se wypuści serie akcji i zapomni? Przecież emisja akcji to ostatni sposób na szukanie dofinansowania na jaki decydują się przedsiębiorstwa, ponieważ jest najbardziej kosztowny(koszty emisji, pecking order theory). To nie jest takie proste

I tak tylko zauważam, że Real od kilku lat wygrywa LM, więc wzrost budżetu w tym aspekcie nie jest bardzo istotny - spadek będzie.

Po trzecie - przecież tu nikt nie ma pretensji do Pereza o niekupienie Neymara/Mbappe. Neymara 90% osób na forum tutaj nie chce, Mbappe? Żal dupę ściska, ale można zrozumieć rok temu brak chęci na rozwalenie komina płacowego dla 18-latka.
Problemem jest:
- sprzedaż w ciągu dwóch lat ludzi od kanadyjki (Ronaldo, James, Morata) nie mając nikogo zbliżonego do ich poziomu
- rok w rok stawianie na Benzemę z wiarą, że odpali i na zdrowie Garetha. Nie, te pierwsze 3 mecze to za mało, by zmienić zdanie na temat ich bytności w klubie, sorry

To też nie jest tak, że nie było po drodze żadnych okazji, jak choćby ten Icardi za 100 mln.

Zysk dla innych klubów? A na czym polegają w praktyce transfery? Albo nawet szerzej; kupno i sprzedaż? Cena lub wartość lub koszty? Wartość godziwa czy te 5 innych, zdefiniowanych przez MSR czy UOR? Nie w każdym modelu każdy chce chętnie sprzedać, a każdy chce chętnie kupić. A jednak transfery się odbywają. Z takim merkantylistycznym podejściem to żadnego rozwoju by nie było. Nie wspominając o tym, że nie rozumiem do końca o co chodzi z tym przejęciem Realu, wytłumacz proszę.

Powrót do góry
NokiaX3
Prezes
Prezes

PostWysłany: 2018.08.29 09:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mogłem wczoraj usnąć i tak mnie wzięło na przemyślenia odnośnie tego okienka transferowego (właściwie zeszłoroczne można pod nie podczepić). Dlaczego nie kupiono Hazarda, który niemalże się tu wpychał? Dlaczego nie sprowadzono dziewiątki do podstawowego składu?
Do głowy wpadła mi hipoteza, że priorytetem Pereza jest zbudowanie stadionu przed końcem ostatniej swojej kadencji (no... podpisanie). Może być też tak, że uważał już, że stadion jest klepnięty (był inwestor) i mógł podjąć kilka decyzji uwzględniających już ten obiekt. Teraz może mieć poważne problemy i za wszelką cenę szukać kogoś, kto mu tę inwestycję sfinansuje, co może się wiązać z potrzebą 'dołożenia' do budowy z kasy klubowej. Jest to więc moja pierwsza hipoteza - nam może zwyczajnie brakować hajsu.
Druga zaś jest w mojej ocenie bardziej realna. Powoduje u mnie frustrację, ale po chłodnej jej ocenie jest logiczna i jestem w stanie się z nią zgodzić. A mianowicie. Dziś takim klubom jak Real Madryt, które muszą finansować swoją działalność jedynie z zysków (samofinansowanie - nikt nie przyjdzie z workiem pieniędzy, bo... tak), trudno jest rywalizować z jednostkami posiadającymi właścicieli (często o nieograniczonym budżecie). Przywykliśmy do tego, że PSG czy City są w stanie przebić właściwie każdą ofertę za danego zawodnika. Pojawia się jeszcze jeden problem - pensje. Nie od dziś wiadomo, że Real płaci stosunkowo mało. I teraz clue mojej wypowiedzi. Co, jeśli Perez i spółka doszli do wniosku, że kupno jakiegoś Cracka a'la Hazard przyniesie mniejsze korzyści, niż utrzymanie obecnego składu? Bo jednak spójrzmy na naszą kadrę. Nie licząc ataku, gdzie faktycznie dałoby się go wzmocnić, to nasza jedenastka składa się z najlepszych piłkarzy globu. Grających na bardzo przyzwoitych (z punktu widzenia klubu) kontraktach. Zakontraktowanie kogoś typu Hazard mogłoby zaszkodzić w dwojaki sposób: pierwszy to oczywiście pensja, jaką by dostał. Mogłoby to spowodować żądania o podwyżkę części drużyny. A dziś sprzedaż zawodnika (zwłaszcza z tak szanującego się klubu jak Real - chcesz odejść to idź) odbywa się inaczej - nie dogadujesz się z klubem, tylko z zawodnikiem, a ten później wymusza transfer. Może Floro faktycznie uznał, że zamiast wydawać 200 baniek na Hazarda (który za rok będzie do wyjęcia dużo taniej - prawdopodobnie), gdzie na jego pozycji gra Asensio i jest szansa, że odpali, lepiej zatrzymać nieco środków w klubowej kasie na wypadek, gdyby taki Kroos zapukał do drzwi prezesa. Skłaniam się ku tej teorii między innymi dlatego, że odpuściliśmy Belga mniej więcej w tym samym czasie, kiedy to mówiło się, że Modrić chce odejść/dostać nowy kontrakt. Poważnie, dla mnie przeskok z Asensio na Hazarda nie jest warty utraty takiego Varane'a, który w ManU dostałby pewnie 2 razy większą pensję. Umówmy się - kim zastąpilibyśmy Lukę, Toniego, Garetha, czy Marcelka? Zawodnicy, których w ogóle można rozważać są nie do wyjęcia. Wszak były zakusy czy to na Mbappe czy Neymara czy Lewego (podobno), ale jedynie pocałowaliśmy klamkę i nara. Podsumowując: Perez uznał, że utrzymanie obecnej kadry jest ważniejsze niż jej wzmacnianie i postanowił zaryzykować rok dając szansę młodzieży i nowemu trenerowi. Jeśli nie wyjdzie - kasa za rok też będzie.

Burzafka
El Madrid para siempre.

PostWysłany: 2018.08.29 09:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawa stadionu to jedna z hipotez, ale zawsze można zaciągnąć kredyt jak to bywa w świecie futbolu. Analizując wszystko co się dzieje w ostatnich latach w piłce, to nie zdziwi mnie scenariusz gdzie budujemy stadion bez pomocy zewnętrznej + renegocjujemy umowy ze sponsorami tytularnymi (adidas i Fly Emirates). Patrząc ile z takich umów wyciągają Barcelona, czy United to tu potrzeba poprawy, zwłaszcza, że Real w ostatnich latach dominuje w Europie. Te dwa aspekty pewnie się łączą - lepszy stadion, więcej chętnych do odwiedzin, a co za tym idzie lepsza pozycja do negocjacji umów ze sponsorami.

Jeśli chodzi o klubowe finanse to akurat obecny zarząd na czele z Florentino to najlepsze co mogło się przytrafić temu klubowi. Polityka transferowa? Cóż dla jednych będzie ok (między innymi dla mnie), inni będą dalej żądać po 2-3 transfery co roku kogoś komu wypalili jeden sezon.

Mbappe [2019-2020]
Powrót do góry
Peluquero
Fanatyk
Fanatyk

PostWysłany: 2018.08.29 17:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

miXUE napisał:
Juve se wypuści serie akcji i zapomni

I tak tylko zauważam, że Real od kilku lat wygrywa LM, więc wzrost budżetu w tym aspekcie nie jest bardzo istotny - spadek będzie.

Po trzecie - przecież tu nikt nie ma pretensji do Pereza o niekupienie Neymara/Mbappe.

Zysk dla innych klubów? A na czym polegają w praktyce transfery? Albo nawet szerzej; kupno i sprzedaż

Juve ma wyjście z takiej sytuacji choćby było kosztowne, nam w takiej sytuacji pozostaje jedno wyjście klub wkracza na ścieżkę przekształcenia w spółkę. Z budżetem również racja bo zakładanie że wpływy będą takie same jak rok temu czyli zakładanie że wygramy 4 raz LM z rzędu i frekwencja bez Ronaldo będzie taka sama to nawet nie zagrywka pokerowa, taką karetę można sobie jedynie wymarzyć, ergo wzrost przychodów w budżecie Realu jeszcze bardziej rozminie się ze spekulacyjnym wzrostem cen cracków lub nawet zwykłych piłkarzy, stąd każdy posunięcie w tej chwili jest jak w ruchomych piaskach. Najpierw w trybie natychmiastowym zwiększyć trzeba stałe niezależne od rywali sterujących koniunkturą przychody ze stadionu.

Finansowanie stadionu nie musi koniecznie być z budżetu wręcz nie powinno, ale pozycja negocjacyjna przy takim sposoringu jest inna gdy masz zdolność zrobić to 'własnymi siłami' i nie stoisz pod ścianą i partner o tym wie, wtedy to Real wybiera sobie oferty i ustala warunki, nie odwrotnie.

Nie tylko kwoty transferowe, ale i kierunek przepływu kasy jest istotny, bo czym innym jest puszczenie 300mln wypracowanego w pocie czoła zysku do bezpośredniego konkurenta na tej półce, który z wielką chęcią wyzerowałby i uzaleznił Real od innych czym prędzej, a czym innym transfer 70 mln za ocean gdzie kasa ta ani nie nadwyreża, ani nie będzie bezpośrednio pracować przeciwko Realowi. Pod tym względem hipotetycznie zakładając lepiej takiego Mbappe byłoby już kupić od Rybolovleva, nie jest to tak potężny i bezpośredni rywal jak rząd Kataru, i ewentualnie dofinasowalibyśmy klub bezpośredniego rywala naszego rywala, a nie umacniali hegemona.

Powrót do góry
Burzafka
El Madrid para siempre.

PostWysłany: 2018.08.29 18:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przecież większość kasy za wygranie LM poszło no konto piłkarzy. Zysk z LM i tak będzie podobny bez wygrania jej.

Mbappe [2019-2020]
Powrót do góry
Para Siempre
Real Madrid

PostWysłany: 2018.08.29 19:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sponsor na stadion na pewno się znajdzie. Pytanie - w jakiej kwocie. Bo 400 baniek za 20 lat mogło minąć bezpowrotnie. Ale na gorszych warunkach (300 baniek, lub 25 lat zmiany nazwy) - już może być do zrobienia.

Decyzje odnośnie Galacticos 1.0 mogliśmy widzieć po 2-3 latach, gdy budżet klubu rósł jak na drożdżach i był najwyższy nawet za czasów 1/8/ Decyzje odnośnie obecnej polityki finansowej zobaczymy za 5 lat, bo różnie może być i z PSG/City, i drabinkami płacowymi na świecie, i różnie może się skończyć nasze inwestowanie w młodzież. Teraz trudno to na chłodno ocenić, ale na pewno są głębsze powody tego, że Perez oszczędza, mimo że zawsze kupował. I oby to kurwa nie był Neymar :]

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość      
Castro
Kibic
Kibic

PostWysłany: 2018.08.31 13:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Potwierdził na prezentacji Mariano, że Fede Valverde oraz Reguilón awansują do pierwszego zespołu.

Powrót do góry
Burzafka
El Madrid para siempre.

PostWysłany: 2018.09.07 11:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Seryjnie zdobywana Liga Mistrzów, do tego świetna kondycja finansowa. Floro. <serce>

Teraz tylko przebudowa stadionu, poprawa wyników na krajowym podwórku i sprowadzenie Mbappe jako wisienka na torcie.

Mbappe [2019-2020]
Powrót do góry
Peluquero
Fanatyk
Fanatyk

PostWysłany: 2018.09.12 17:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Burzafka napisał:
Przecież większość kasy za wygranie LM poszło no konto piłkarzy. Zysk z LM i tak będzie podobny bez wygrania jej.

Musisz zauważyć że tam w tym zdaniu pojawia się spójnik "i" jest wzmianka o C.Ronaldo a więc rozpatrywać musisz oba argumenty jednocześnie. To prawda w 2017r. było 40mln€ nagród za zdobycie LM przy 75mln€ wyciągniętych z LM bilans + 35mln€ natomiast 40 baniek przy przegranym finale zostaje w kasie (nie mieliśmy możliwości na szczęście słyszec o nagrodach za przegrany finał) i 15,5mln mniej z gratyfikacji czyli +60mln €, różnica 25mln€ i rzeczywiście gdyby tylko to brać pod uwagę to można tu parafrazować Mioduskiego "nie opłaca się być mistrzem".

Jednak wszyscy wiemy, że to są twarde kwoty zależne od wyników sportowych, a mamy jeszcze inne równie znaczące pozycje pośrednio od wyników w średnim i długim okresie zależne, i również nie sypane z góry. Dlatego konieczne jest dyskonto efektu odejścia Ronaldo. Po za tym kasa za wygranie LM jest ustalana jako konsensus, a nie tak żeby klub po 3 triumfach w LM padł, zostaje margines bezpieczeństwa i jest to uzależnione od decyzji zarządu, to można zmienić, braku wpływu z LM nie nadrobisz. Spadek przychodów z LM będzie wyraźny, chyba że doczłapiemy się jakims cudem do fazy co najmniej półfinału. Pamiętać tutaj także należy co wspomniałem powyżej w aspekcie oddawania wypracowanego w pocie czoła zysku w jeden transfer bezpośredniemu rywalowi, że przez ostatnie 3 lata to my robiliśmy ścieżkę krytyczną jednoczesnie pozbawiając kogokolwiek tych maksymalnych przychodów i powiększając tym samym przewagę konkurencyjną. Także w tym roku modlę się, żebysmy dojechali w LM najwyżej jak tylko się da, i nie chodzi o to żeby ta kasa nie przeszła nam koło nosa, ale o to żeby nie wpadła do kieszeni bezpośrednich rywali z półki.

Powrót do góry
miXUE
Prezes
Prezes

PostWysłany: 2018.09.12 22:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pelquerro, dla mnie strasznie to prze-analizowujesz.

Kluby chcą dojść jak najwyżej, by jak najwięcej zarobić. W niektórych przypadkach przy określonych sytuacjach (np. dużo klubów z Twojej ligi w fazie pucharowej) przy np. braku wygranej/dojścia do finału, przy konieczności wypłacaniu bonusów dla piłkarzy - "nie opłaca się być mistrzem". Inna sprawa, że dojdzie Ci masa przychodów, które nie odniesiesz bezpośrednio do działalności operacyjnej/PPO jak choćby fakt zwiększonej marki, kolejnych klików w internecie, kolejnego rocznika wychowującego się na klubie, lepszej pozycji negocjacyjnej w rozmowach ze sponsorem technicznym. To takie niewymierne skutki z wygrywania LM.

Kluby nie chcą kupować piłkarzy jeśli uznają, że koszt przedsięwzięcia będzie wyższy niż (jak strzelam) cash flow'y z takiej inwestycji i to nie jest tylko sam marketing, ale również przydatność takiego piłkarza własnie w LM, właśnie w przychodach z LM, jak i właśnie z tych niewymiernych zysków w elitarnych rozgrywkach najwyżej wynikających oczywiście z poziomu sportowego.

I... to tyle. Nie wierzę w taki 'merkantylizm' odnoszący się do Chelsea czy United. Jeśli Perez by uznał, że Hazard jako inwestycja zwróci się przepływami (i sportowo i co za tym idzie finansowo) - to by w niego wszedł.

Nie ma tu żadnego "NIEWYPRACOWUJEMYZYSKUINNYM", bo tak nie działa rynek. Na rynku masz kupujących i sprzedaących, masz wartość godziwą, wartość sprawiedliwą, wartość wewnętrzną, wartość inwestycyjną i siły popytu i podaży, którą tą cenę tworzą w warunkach asymetrii informacji.

Tak więc Perez musiał uznać, że postawienie na Asensio jest bardziej opłacalną inwestycją przy takim ryzyku niż wydawanie 200 milionów na Hazarda. Czy miał rację? Zobaczymy. Natomiast wątpię by myślał tu o tym by za wszelką cenę nie dotować Abramowicza, który ma i tak problemy jakieś prawne, a jego Chelsea bije się w Lidze Europy.

Ciekawostka - kiedyś Lech Poznań zgłosił się do mojego promotora z prośbą, by im pomógł wejść na rynek i w wycenie. Naprawdę - przepływów pieniężnych wpływających na wartość piłkarza i traktowanie ich jako aktywa - tego jest milion. Do tego Ci dochodzi multum niewymiernych rzeczy. Tego jest tak dużo, ze zrezygnowałem z pisania z tego magisterki (Model wyceny piłkarzy), bo uznałem, że to będzie zbyt skomplikowane jak dla mnie Very Happy

Powrót do góry
Peluquero
Fanatyk
Fanatyk

PostWysłany: 2018.09.13 13:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To co piszesz w drugim akapicie to ja wiem, że Ty to wiesz nie trudno wywnioskować z poprzedniej Twojej wypowiedzi że masz pojęcie zapewne większe niż ja, ale mój przedmówca pominął pewne aspekty zrównując bilans wynikający z korzyści z gratyfikacji finansowych z LM i premii za wygraną rok do roku oraz pomijając to co napisałem po spójniku "i" bo chcąc nie chcąc Liga Mistrzów jest utożsamiana z Ronaldo czy Messi&Co. tego chce czy nie i to za nim szła pozycja negocjacyjna. Teraz mamy zawodników z dużym potencjałem na wartość dodaną, a strategię zakupów a'la Bayern+

Na szczęście efekt długofalowy odejścia CR można szybko zniwelować jednym konkretnym nie do końca mile widzianym transferem. Neymar to jedyna opcja, gdzie Perez mógłby się moi zdaniem pogodzić z przelaniem wypracowanego zysku z ostatnich lat, do bezpośredniego, śmiertelnego dla organizacji typu Real Madryt rywala. Nadal widzę spora róznicę z podkupieniem Neymara przez PSG z Barcy (organizacji bliżej tożsamości Realu) niż takim samym ruchem z naszej strony - niby ta sama transakcja a zupełnie inne konsekwencje i wyjścia. Marketing idący za Neymarem nie zwalnia tempa tak jak choćby za Hazardem, i Real jest w stanie wycisnąć z tego transferu tyle, by zapomnieć o różnicy w rozbieżności tempa wzrostu kosztów transferu Neymara i przychodów budżetu. W klubie na pewno mają to oszacowane co do eurocenta ja mogę jedynie zakładać. Dopóki PSG pompuje kasę i sobie tam wygrywa u siebie, a z nami odpada w rywalizacji sportowej w LM w dodatku nie czerpiąc ani prestiżu ani kasy na naszym pułapie i naszym kosztem z tych rozgrywek, to nie jest problem tak jak nie jest z chociażby The Citizens, natomiast przelew z Realu do PSG nawet bez bezpośredniej rywalizacji sportowej, kiedy obie organizacje mają zupełnie inny status i misję to już wymaga głębokiej analizy, przypomina to sytuację ostatniej pary konkurentów przy stole pokerowym, czy meczu bezpośrednich rywali w tabeli o tzw. 6 punktów.

Dokładnie 15.05.2018r. byłem na tyle pewny transferu Ronaldo, że ośmieliłem się dodać komentarz o wymianie z dopłatą za Neymara. Odejście CR było z dużym prawdopodobieństwem i poszło "po jego myśli", przyjście Neymara zależało od 4 stron zawsze z wagą po stronie szejków, dziś już od 3 stron, nadal myślę że ten transfer jest możliwy, ale nie obędzie się bez wykrwawienia się, dlatego dla przeciwników tego transferu ratunkiem jest przeciągająca się przebudowa stadionu, gdyby to było dograne i ruszyło przed wakacjami, Perez powiedziałby all-in już w to lato.

Powrót do góry
Peluquero
Fanatyk
Fanatyk

PostWysłany: 2018.09.22 18:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzicie wypowiedzi Pereza dotyczące ofert kupna Realu?

http://www.realmadryt.pl/index.php?co=aktualnosci&id=83749

To wlasnie o tym pisze non stop, bo tak naprawde wszystkie dzialania zmierzaja by utrzymac misje klubu jako miejsca dla wszystkich i na najwyzszym poziomie. To co on mowi i tak czytam między wierszami wiem ze Perez używa tego argumentu by podeprzec przebudowę, ale fakt ze po niej trzeba będzie za markę dać nie 4 a 8 mld Euro (przebudowa da takie dyskonto wpływów) juz mi poprawia samopoczucie. Przy tym wzrost obslugi kredytu i samego kontraktu na przebudowe to kichnięcie. Gdyby te kasę puścić na Savica Hazarda czy nie daj Boże Neymara nie mielibyśmy pozycji negocjacyjnej w zadnych ustaleniach, a długofalowo miałyby to tragiczne skutki przy agresywnej chcącej nas wywlaszczyc konkurencji.

Powrót do góry
Para Siempre
Real Madrid

PostWysłany: 2018.09.23 17:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jednak nie pomylilem się w jego kwestii. Dziś pozamiatal. Dziękuję Panie Prezesie. Oby zdrowie dopisało jeszcze długi czas.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość      
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RealMadryt.pl Strona Główna   Królewscy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 148, 149, 150, 151  Następny
Strona 149 z 151
Skocz do: