Polska-barwy, patriotyzm, reprezentowanie
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RealMadryt.pl Strona Główna   Różne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
el Manana
Land Of Confusion

PostWysłany: 2009.01.03 17:12    Temat postu: Polska-barwy, patriotyzm, reprezentowanie Odpowiedz z cytatem

Nie widziałem takiego tematu na forum. Co myślicie o reprezentowaniu barw naszego kraju przez sportowców. Czy to najwyższa chluba czy psi obowiązek, czy w kadrach jest miejsce dla ludzi, którzy nie wkładają serca w reprezentowanie barw narodowych.

Cytat:
Ważniejsza jest reprezentacja czy klub?
Mariusz Wlazły - Jeśli grałbym w kadrze juniorów - reprezentacja, bo wtedy jest się na utrzymaniu rodziców. Teraz jednak dla mnie najważniejsza jest rodzina, której muszę zapewnić przyszłość. Jeśli postawiłbym tylko na kadrę, to nie będę miał ani klubu, ani pieniędzy...

Wlazły, który przespał okazję wyjazdu do Włoch i rozwoju, popada w szarzyznę i przeciętność. Dla niego ważniejszy jest klub. Murek grał z rozwalonym kolanem? Polskim piłkarzom często nie chce się biegać w reprezentacji. Nieustannie jednak wzrusz odgrywa hymn przy odbieraniu złotych medali przez Polaków na olimpiadzie.
Co myślicie o obecnym stanie reprezentowania Polski na świecie przez sportowców?

===========
Druga sprawa. Czy uważacie, że stadiony w Polskich barwach, kibice z orzełkiem na całym świecie to przejaw patriotyzmu?
===========
Jak odnosicie się do giertychowskich pomysłów na naukę patriotyzmu w szkole? Dla mnie to bezsens. Lepiej byłoby nauczyć dzieci kilku najważniejszych dat i zaprowadzić je na uroczystości państwowe na rynek, czy np. w warszawie pokazać im paradę wojsk.
===========
czy dla was patriotyzm ma jakieś znaczenie? Czy czujecie wieź z Polską? czy wolne na 11 listopada to dla was długi weekend czy coś więcej?

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość      
exsufflatio
Prezes
Prezes

PostWysłany: 2009.01.03 17:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dobry temat.

Patriotyzm to bardzo ciekawe pojęcie. Osobiście czuje się patriotą, ale nie poprzez noszenie koszulek z Orzełkiem na piersi, golenia się na łyso i napieprzania wszystkiego wokół mnie, co jest mniej białe ode mnie. Patriotyzm to coś więcej. To szacunek do kraju, jego tradycji historii. Jakby tak przejść się przez miasto i zapytać ludzi kto napisał "Mazurek Dąbrowskiego" to pewnie większość zastanawiałby się w ogóle, co to takiego...

JEDNAKŻE! Kibice, którzy ubierają się w barwy narodowe, a przy tym zachowują kulturę i godnie reprezentują nasz kraj, to również patrioci.

Dla mnie pan Giertych to inteligentny człowiek, który jednak przez swe poglądy zupełnie nie nadaje się do władzy. Lekcja patriotyzmu? A na czym niby miałyby polegać? Dla mnie, delikatnie mówiąc, dziwny pomysł.

Wszelkie święta narodowe - w szczególności 11 listopada i 3 maja - to okazje do odpoczynku, ale i również refleksji... "Żeby Polska była Polską!".

Dodam jeszcze od siebie taki wątek: patriotyzm w sztuce. Szczególnie nawiązałbym do muzyki i poetów/pisarzy. Kaczmarski, Gałczyński, Słowacki, Lechoń... Wspaniali, polscy patrioci!

Ostatnio zmieniony przez exsufflatio dnia 2009.01.03 17:33, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
hasze
Against mod€rn football

PostWysłany: 2009.01.03 17:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Patriotyzm powinien być przede wszystkim w nas, bo taki na pokaz to gówno, bo w przypadku jakiejś wojny taki pozer spierdoliłby tam gdzie byłby spokój.

Natomiast co do biało-czerwonych barw na stadionach, czy w halach. Uważam, że biało czerwona replika, biała lub czerwona koszulka i szal, do tego flagi na płotach w zupełności wystarczą. Inną kwestią są gówniane cylindry, okularki z wąsami i inne 'gadżety' biało czerwone, które są tandetne i kiczowate i moim zdaniem to nie jest przejaw patriotyzmu, tak samo jak śpiewanie trzydzieści razy w meczu hymnu. Ale czy to przejaw patriotyzmu? Nie. To chęć zobaczenia reprezentacji na żywo, czy wyjście z kumplami.

Gierychowskie pomysły? Gówno, a nie pomysły. Człowiek albo sam wykształci w sobie patriotyzm, albo nie. Inna sprawa, że o dwóch zwycięskich Powstaniach się nie wspomina, a Poznański Czerwiec przykuwa większą uwagę na Węgrzech niż w Polsce. Tutaj wypadałoby coś zmienić.

Czuję więź z Polską i walczyłbym za nią. Dlatego wkurwia mnie to, że ludzie nie znający języka, hymnu, będący w kraju kilkanaście miesięcy reprezentuje mój kraj. Czuję więź z Polską, to mój dom i nie spierdole stąd za nic w świecie.

Powrót do góry
Herman.
Filthy Casual
Filthy Casual

Ostrzeżeń: 1

PostWysłany: 2009.01.03 17:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też czuję się przywiązany, nie chciałbym stąd odchodzić, ale są dla mnie sprawy dużo ważniejsze niż patriotyzm. A do nich należy chociażby rodzina, a patriotyzmem dzieci nie nakarmię.

Powrót do góry
exsufflatio
Prezes
Prezes

PostWysłany: 2009.01.03 17:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hasze, ale jako patriota trochę mniej kalecz naszą mowę "łaciną". ;) Tak na poważnie, to masz w pełni rację. Dużo jest pozerów, ludzi, którzy uważają się za Polaków, ale wyjeżdżają z tego kraju, bo - cytuję - "jest on do dupy". Noszą koszulki, czapeczki i inne bajery w Orzełkiem, ale w tym samym czasie mają w krwi 2 promile alkoholu i zachowują się jak stado dzikich zwierząt.

Jestem też ciekaw ilu skinheadów, uważających się za takich patriotów, stanęło by w walce o własny kraj, jeśli nadeszłaby taka potrzeba?

Zapomniałbym! Dla mnie totalną głupotą było nadanie Rogerowi polskiego paszportu. Po co? On jeden nie wybawi naszej reprezentacji, to raz. Poza tym pytanie: ile lat mieszka w Polsce? Może i zna historię, obyczaje, tradycję w naszym kraju, choć w to wątpię, ale jestem ciekawe, kim naprawdę jest w głębi? Polakiem czy Brazylijczykiem?

Powrót do góry
Dimhil
'75 Raúl

PostWysłany: 2009.01.03 17:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie uważam, że stadiony w Polskich barwach, kibice z orzełkiem na całym świecie to przejaw patriotyzmu, a przynajmniej nie w całości. To, że ludzie przyjdą na mecz reprezentacji w koszulce z orłem, i flagą na plecach, nie znaczy, że są patriotami. Większość przychodzi tak po prostu, na mecz, zakłada barwy "bo tak się powinno iść". Są i tacy, dla których to coś więcej, ale to tylko nieliczni. Przynajmniej ja tak myślę.

Natomiast jeśli chodzi o pomysł wychowania patriotycznego w szkole - jestem na tak. Co młodzi ludzie, tym mniej w nich patriotyzmu. Wszystko się ulatnia, mają w dupie własny kraj. Nie czują tego, co czują np. nasi rodzicie, czy dziadkowie - z jednej strony, trudno im się dziwić, że nie czują tego samego, ale z drugiej strony, można by temu jakoś zapobiec.

Dlatego jestem na tak, jeśli od wczesnych latach będzie się wpajać dzieciom pewne wartości, to na pewno wyjdzie to na dobre. Rozumiem, że nie każdy musi (chce) być patriotą, ale takie lekcje mogą tylko pomóc w ustosunkowani się do pewnych faktów, czy pojęć, ostawienia siebie w konkretnym miejscu.

Dlatego zdecydowanie tak dla wychowania patriotycznego. Wypieprzyć religię.

El Jarek
intocable
intocable

Ostrzeżeń: 1

PostWysłany: 2009.01.03 17:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To co chce Wlazły, a czego nie chce to jego sprawa. Ale moim zdaniem, jeśli ktoś prosi o wolne od reprezentacji z powodu problemów ze zdrowiem to powinien je otrzymać. Gorzej jak po prostu nie chce mu się grać sparingu z Azerbejdżanem. Wtedy, rozpatrujemy przypadek zdrowy oczywiście, raczej out z kadry.

Myślę, że tak jak ostatnio było w Irlandii, czyli cały stadion w polskich barwach to przejaw patriotyzmu. Bo ludzie, którzy wyjechali naprawdę mogą tęsknić za Polską. Jeśli chodzi o stadiony w naszym kraju to jest różnie. Ale myślę, że biało-czerwony kibic raczej kibicuje reprezentacji, a nie krajowi. Chociaż nie wykluczam wcale, że Polskę kocha.

Wwalanie patriotyzmu na żywca do łba nigdy nie będzie dobre. Tak naprawdę tylko życie może nas nauczyć miłości do Polski. Kilka lekcji historii i dat może tylko pomóc. Ale to my sami musimy poczuć, że kraj kochamy.

Co do ważnych dat jak 11 listopada to nie będę kłamał - są to wolne dni. Odbieramy to zupełnie inaczej niż ludzie starsi. Ale lubię ten kraj, lubię tu żyć. Ale czy np. kocham na tyle, żeby dać się za nią zabić? Trudne pytanie, na które raczej na pewno odpowiedziałbym przecząco.

Ostatnio zmieniony przez El Jarek dnia 2009.01.03 17:45, w całości zmieniany 1 raz

hasze
Against mod€rn football

PostWysłany: 2009.01.03 17:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aspekt czysto piłkarski też jest żałosny, bo to marny piłkarz. Choćby Garguła w formie jest lepszy. Dwa, nawet po Polsku nic nie powie, a prezydent nadał obywatelstwo komuś nie znając nawet jego nazwiska.

A nasz język jest piękny, a kaleczenie go łaciną uważam za swoją wadę, choć czasami czegoś inaczej po prostu nie da się napisać, żeby wyszło odpowiednio dosadnie.

Inna sprawa, że patriotyzm dla telewizji publicznej jest obcy, bo miała być premiera filmu o Powstaniu Wielkopolskim jakiś czas temu, ale okazało się, że planowana jest na luty, choć trąbili o dacie wcześniejszej. Pieniądze rządzą światem, a wartości odeszły do lamusa.

Ostatnio zmieniony przez hasze dnia 2009.01.03 17:48, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
exsufflatio
Prezes
Prezes

PostWysłany: 2009.01.03 17:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dimhil napisał:
Dlatego zdecydowanie tak dla wychowania patriotycznego. Wypieprzyć religię.

Bóg!
Honor!
Ojczyzna!

Dlaczego więc wypieprzać religię? Bo się na niej nic nie robi? Fakt, w większości przypadków tak jest, ale ja np. mam z księdzem, którego polubiło całe nasze LO.

Powrót do góry
Dimhil
'75 Raúl

PostWysłany: 2009.01.03 17:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wwalanie patriotyzmu na żywca do łba nigdy nie będzie dobre. Tak naprawdę tylko życie może nas nauczyć miłości do Polski. Kilka lekcji historii i dat może tylko pomóc. Ale to my sami musimy poczuć, że kraj kochamy.

Oczywiście, że tak - ale na pewno nie byłoby to tylko wwalanie patriotyzmu na siłę. Lekcje typu, to jest dobre, a to jest złe - od tego mamy instytucję, zwaną kościołem.

Na pewno jeśli takie coś by przeszło, i przedmiot taki miałby się pojawić, to program nauczania byłby tak skonstruowany, by nie była to zwykła indoktrynacja uczniów - bo to nie ma sensu.
Cytat:

Dlaczego więc wypieprzać religię? Bo się na niej nic nie robi? Fakt, w większości przypadków tak jest, ale ja np. mam z księdzem, którego polubiło całe nasze LO.

No to może nie wypieprzyć, ale zmienić sposób nauczania. Ja bym chciał coś w rodzaju nauki o religiach świata, gdzie mógłbym poznać inne religie, i wyznawców tychże religii. Nie byłoby to ciekawsze? Jestem pewny, ze tak i wtedy lekcje te wyglądałby inaczej.

Teraz jak lekcje religii wyglądają, każdy wie. oczywiście są wyjątki, ale to zdecydowana mniejszość.

Ostatnio zmieniony przez Dimhil dnia 2009.01.03 17:51, w całości zmieniany 2 razy

el Manana
Land Of Confusion

PostWysłany: 2009.01.03 17:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wybaczcie krótki post, ale zbieram się. Wspomniał ktoś o powstaniach. Dla mnie wychwalanie przywódców Powstania Warszawskiego, które było klęską jest niedorzeczne. Zamiast bohaterami, powinni zostać skazani przez sąd wojenny. Siedząc w schronie posyłali na śmierć tka wielu ludzi. Do tego denerwuje mnie, że nie wspomina się o zwycięskich powstaniach.

Powrót do góry
hasze
Against mod€rn football

PostWysłany: 2009.01.03 17:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla TV ważniejsza jest śmierć, więc to nie dziwne, ale nawet w 90 rocznicę PW dla tvn ważniejsze były wyprzedaże w Londynie i menele z jakiejś wsi.

Co do lekcji patriotyzmu, to nie powinno jej być. Natomiast uważam, że na lekcji historii powinno znaleźć się miejsce na kilka lekcji o patriotyzmie.

Powrót do góry
Airwolf
Batman
Batman

PostWysłany: 2009.01.03 17:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hasze napisał:
A nasz język jest piękny, a kaleczenie go łaciną uważam za swoją wadę, choć czasami czegoś inaczej po prostu nie da się napisać, żeby wyszło odpowiednio dosadnie.

Nieprawda. Tylko czasami trzeba dwie minuty pomyśleć, jakimi słowami wyrazić daną myśl, a nie każdemu - jak widać - chce się myśleć.

Ad rem: nie wierzę ani w lekcje wychowania patriotycznego w szkole, ani w całkowicie samoczynne wykształcenie patriotyzmu w danym człowieku. W takich sprawach - zasadniczo podobnie jak w przypadku przywiązania do religii - decydujące jest, co przekazuje otoczenie, głównie rodzina, a w miarę upływu lat, rozwoju inteligencji, wrażliwości i doświadczenia życiowego, człowiek sam zdecyduje, czy to, co mu wpajano, pasuje doń. Niemniej jednak, śmiem twierdzić, że łatwiej jest odejść od patriotyzmu czy religii. Faktyczne "nasiąknięcie" jednym czy drugim po dwudziestu-trzydziestu latach życia bez tego wydaje mi się niemalże niewykonalne.

Cytat:
Na pewno jeśli takie coś by przeszło, i przedmiot taki miałby się pojawić, to program nauczania byłby tak skonstruowany, by nie była to zwykła indoktrynacja uczniów - bo to nie ma sensu.

Gwarantujesz?

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email      
Dimhil
'75 Raúl

PostWysłany: 2009.01.03 17:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Heh, no raczej nie - powiedziałbym nawet, że miałbym pewne obawy. Bo to jak będzie nauczany, to też jest indywidualna sprawa każdego nauczyciela. Jeden weźmie sobie to do serca, drugi to oleje i lekcja ta będzie doskonałą okazją do zjedzenia drugiego śniadania.

Wystarczy też spojrzeć na zachowanie uczniów, czy to gimnazjum czy liceum podczas apeli dotyczących np. 11 listopada. 5 % ludzi może zachowuje się poważnie, dla reszty jest to okazja do ponabijania się, robienia sobie żartów i rozmów. Nie wyglądałoby to inaczej, gdyby od małego coś się z tym robiło?

hasze
Against mod€rn football

PostWysłany: 2009.01.03 17:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Airwolf napisał:
Nieprawda. Tylko czasami trzeba dwie minuty pomyśleć, jakimi słowami wyrazić daną myśl, a nie każdemu - jak widać - chce się myśleć.

Tutaj masz rację, dlatego uważam to za swoją wadę, którą staram się wyeliminować.

Cytat:

Niestety, mając na względzie to, że byłby to pomysł Romka śmiem wątpić czy byłby to dobrze skonstruowany program. Dwa, takie lekcje mogą zniechęcić młodego człowieka, bo po co ma siedzieć w szkole, jak może wyjść się napić wódki w krzakach?

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RealMadryt.pl Strona Główna   Różne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4
Skocz do: