Wyjazd na mecz do Madrytu - krok po kroku

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum RealMadryt.pl Strona Główna   Spotkania madridistas
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ElFilipo
Blessed!

Pochwał: 1

PostWysłany: 2009.07.11 11:59    Temat postu: Wyjazd na mecz do Madrytu - krok po kroku Odpowiedz z cytatem

Na wstępie chciałbym poprosić moderatorów o nie kasowanie tego tematu, gdyż nie jest on tym samym, co „Wspólny wyjazd na mecz do Madrytu”. Moim zamysłem było napisanie krótkiego poradnika jak krok po kroku zorganizować dla siebie taki wyjazd – może dzięki temu wspomniany już „Wspólny wyjazd...” będzie miał mniej „Chcę jechać, ktoś coś organizuje?”, a więcej „Pojechałem na mecz, było świetnie”. Dodatkowo liczę na wpisy innych osób, które taki wyjazd mają już za sobą – Wasze uwagi, opinie, rady będą bardzo cenne dla wszystkich, którzy chrzest bojowy mają jeszcze przed sobą. ;)
Tyle tytułem wstępu, zaczynamy.

Krok 1. Decyzja o wyjeździe.

Krok pierwszy i zarazem najważniejszy – jeśli zdecydujecie się jechać i będziecie zdeterminowani, by to uczynić, to reszta ułoży się niemal sama. Średni orientacyjny koszt czterodniowego wyjazdu (przylot w piątek, odlot w poniedziałek) to 1000 – 2000 zł i to w zasadzie jedyna przeszkoda, która może przed Wami stać (no chyba, że ktoś jest w Hiszpanii poszukiwany przez policję, wtedy rzeczywiście lepiej zostać w kraju). Organizując wyjazd warto jest mieć dostęp do karty kredytowej, umożliwia ona bowiem łatwy zakup biletów przez Internet.

Krok 2. Wybór spotkania.

Ogłoszony został kalendarz rozgrywek w sezonie 2009/2010, można więc już wybrać mecz będący głównym daniem całego wyjazdu. Terminarz dostępny jest m.in. tu:

http://www.marca.com/deporte/futbol/primera-division/2009-2010/calendario/

Wybierając spotkanie warto pamiętać o kilku sprawach:

1. Im lepszy przeciwnik, tym trudniej może być o bilety (zakładając, że nie chcecie za nie przepłacać) – w poprzednim sezonie komplet (lub niemal komplet) widzów był na Barcelonie, Atlético, Bilbao, Villarrealu, Almerii, Betisie i Numancii.

2. Im bliżej końca sezonu, tym większe prawdopodobieństwo, że:

a) drużyna nie będzie już o nic grała i podejdą do spotkania tak, jakby to nie była liga, tylko spotkanie towarzyskie,

b) drużyna nadal będzie walczyła o mistrzostwo i dostanie biletów będzie trudniejsze niż policzenie wszystkich konta Daedalusa.

3. Im późniejszy termin, tym mniejsze koszty biletów na samolot (zakładając, że zamówicie je już teraz). Owszem, wiąże się to z pewnym ryzykiem, mi się udało, ale ostateczna decyzja należy do Was.

4. Im późniejszy termin, tym więcej czasu na znalezienie ciekawej promocji na zakwaterowanie (z samym zakwaterowaniem raczej nie ma problemów, jeśli nie zacznie się go szukać na tydzień przed wyjazdem).

W naszej przykładowej podróży wybrałem mecz z Villarrealem w 23. kolejce 20. lub 21. lutego (taki prezent urodzinowy dla samego siebie ;)).

Krok 3. Bilety na samolot.

Uprzedzając pytania – do Madrytu można dostać się inaczej niż samolotem, jednak lot jest sposobem najtańszym i statystycznie najbezpieczniejszym. Bardziej opłacalna może być tylko podróż wynajętym autokarem, do tego jednak potrzeba dość dużej grupy chętnych, której, jak pokazało forumowe doświadczenie, nie ma i przed powstaniem stowarzyszenia raczej nie będzie.

Jakimi liniami najlepiej lecieć? Osobiście polecam wybierać pomiędzy LOTem, a Lufthansą.

http://www.lufthansa.com/online/portal/lh/pl/homepage?l=pl
http://www.lot.com

Na swoich stronach mają proste wyszukiwarki połączeń, do tego umożliwiające przeglądanie ofert w wybranym terminie +/- 3 dni, na pewno więc znajdziecie dla siebie odpowiedni lot w rozsądnej cenie. Sam leciałem LOTem, bilety zamówiłem przez Internet, zapłaciłem zwykłym przelewem, odprawę zrobiłem z domu na dzień przed wylotem, lecąc nie spadłem do morza – mówiąc krótko same plusy.

Oczywiście możecie też szukać okazji wśród tanich przewoźników, ale robicie to tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Cena biletów kupionych z odpowiednim wyprzedzeniem powinna wynosi średnio od 600 do około 800 zł.

Wybierając termin lotu należy pamiętać, że mecz może być rozgrywany zarówno w sobotę, jak i niedzielę, dlatego najkrótszym optymalnym czasem pobytu są 4 dni z przylotem do Madrytu w piątek i wylotem do domu w poniedziałek.

W naszej przykładowej podróży trafiłem na jakąś promocję LOTu (pewnie bardzo krótkotrwałą, stan na 11.07.09), bilety na wylot w piątek 19. lutego i powrót w poniedziałek 22. lutego z/do Warszawy za jedyne 300 zł, z/do Krakowa za 582 zł, z/do Grańska za 587 zł.

Krok 4. Zakwaterowanie.

Kolejnym krokiem jest znalezienie zakwaterowania. Jeśli nie posiadacie w Madrycie rodziny lub przyjaciół, którzy mogliby Was przygarnąć, to pozostaje Wam wybór pomiędzy hostelem (opcja tańsza), a hotelem (opcja burżujska). Bez względu na miejsce, które wybierzecie, pamiętajcie o jednym – najważniejsze, by było ono blisko stacji metra (powód postarałem się wyjaśnić w znajdujących się na końcu pytaniach i odpowiedziach).

Cena jednej nocy w hostelu to około 15 - 30 euro, poszczególne oferty możecie znaleźć tu: http://www.hostels.com/es.ma.html, tu: http://www.hostelworld.com/hostels/Madrid i w wielu innych miejscach, może ktoś ma jakąś ulubioną stronę z hostelami i ją później poleci.

Cena trzydniowego pobytu w hotelu w pokoju jednoosobowym to około 80 - 200 euro. W tym przypadku bardziej opłaca się jechać w 2 osoby i na spółkę wynająć pokój dwuosobowy, wtedy cena na głowę wynieść może od 50 do około 100 euro. Do rezerwowania hoteli osobiście polecam http://www.booking.com, kilkukrotnie korzystałem z ich usług i zawsze byłem zadowolony, zarówno z obsługi, jak i z ceny. Za hotel oczywiście płacicie dopiero na miejscu, jednak rezerwując miejsce musicie podać numer swojej karty kredytowej/debetowej.

Ten punkt planowania jest najprzyjemniejszy, bo nie trzeba się z nim spieszyć - jeśli akurat nie ma oferty, która by Was zadawalała, to sprawdźcie ponownie za kilka dni, w końcu na coś traficie.

W naszym przykładzie wybrałem znajdujący się niedaleko stacji „Sol” Hostal Bahia z jednoosobowym pokojem, w którym trzy noce (19/20.02, 20/21.02, 21/22.02.) kosztują łącznie 81 euro.

Krok 5. Bilety na mecz

Bilety na mecz nabyć możecie na kilka sposobów:

1. W Internecie na stronie servicaixa (https://www.servicaixa.com/nav/en/index.html) – jest to, obok kupna w kasach, najtańszy sposób zdobycia biletów, ponieważ jest to główna strona prowadząca dystrybucję wejściówek, dlatego też pobierane przez nich prowizje są minimalne. Płatność tylko kartą kredytową (mogą być problemy z Visą Electron).

2. W Internecie z wykorzystaniem różnych pośredników, np. na stronie http://www.madrid-tickets.net/ - jest to sposób najdroższy, takie witryny bowiem zarabiają na pośrednictwie w sprzedaży biletów i w związku z tym narzucają dość wysokie (mogące wynosić nawet ponad 50 euro) prowizje. Podstawowe różnice pomiędzy kupnem z i bez pośrednika opisałem trochę niżej.

3. Pod stadionem, zarówno w kasach (choć może się to wiązać ze spędzeniem sporej części dnia w kolejce – w dniu meczu kolejka po bilety na mecz z Almerią wyglądała tak: http://boiska.waw.pl/Kolejka.wmv), jak i u wszechobecnych koników, którzy sami zagadują proponując wejściówki (doliczając przy tym odpowiedni zysk dla siebie).

4. Wygrać w typerze na naszej stronie.

5. Dostać w nagrodę za świetnie napisany poradnik. (:P)

Pamiętajcie, że w przypadku zakupów w Internecie niezbędne jest posiadanie karty kredytowej, którą będziecie mogli zabrać ze sobą w celu odbioru biletów.

Różnice pomiędzy kupnem na stronie servicaixa, a kupnem u internetowych pośredników, czyli kiedy warto przepłacać.

Jak już wspomniałem strony typu madrid-tickets.net są drogie, możecie więc zastanawiać się czemu w ogóle brać je pod uwagę. Otóż mają one jedną zaletę – dają niemal 100% pewność otrzymania biletu. Oficjalna sprzedaż wejściówek rusza zawsze na tydzień przed meczem (trochę wcześniej dla socios oraz posiadaczy carnet madridista) i dopiero wtedy można je nabyć w kasach oraz na servicaixa.com. W większości przypadków nie ma z tym problemów, wystarczy wstać w poniedziałek przed 10 i poczekać na rozpoczęcie sprzedaży, a i później biletów raczej nie zabraknie, w ciągu tygodnia dochodzą bowiem nowe miejsca, zwolnione przez posiadaczy karnetów, którzy rezygnują z przyjścia na dane spotkanie. Jeśli jednak ktoś chce mieć pewność już teraz i nie zważa na znaczący wzrost kosztów, to wtedy powinien zastanowić się nad skorzystaniem z usług pośrednika, czyli kogoś, kto (również dopiero na tydzień przed meczem) kupi bilety za nas. Mam nadzieję, że dostatecznie zniechęciłem Was do niepotrzebnego przepłacania.

Skoro tę kwestię mamy omówioną, to możemy przejść do odbioru biletów. W przypadku kupna pod stadionem sprawa jest oczywista. Korzystając z pośrednika (na wypadek, gdyby ktoś jednak się na to zdecydował) najczęściej musimy podać adres hotelu/hostelu, na który zamówione przez nas bilety zostaną dla nas dostarczone. Jeśli natomiast kupiliśmy bilety za pośrednictwem servicaixa.com, musimy, wraz z wykorzystaną do tego celu kartą kredytową, udać się pod stadion, znaleźć automaty, w których wejściówki odbierają socios (po wyjściu z oficjalnego sklepu skręcamy w lewo i idziemy wzdłuż muru), przejeżdżamy kartą kredytową po czytniku i czekamy, aż bilety się wydrukują.

Zdjęcia wspomnianych automatów dzięki uprzejmości użytkownika Miki_94:
Kliknij, aby zobaczyć ukrytą wiadomość (Uwaga! Treść może zawierać spoilery)

Sprawy techniczne mamy załatwione, pozostał jeszcze temat ceny biletów. Cennik z poprzedniego sezonu na Almerię przedstawiał się następująco:

W przypadku wyjątkowo silnych rywali widełki mogą być większe o około 10-30 euro, więc w przekroju całego sezonu cena wejściówek zawiera się w przedziale 25 – 130 euro.

Dla naszego przykładowego wyjazdu wybrałem wejściówki za 40 euro.

Krok 6. Dodatkowe wydatki.

W samym Madrycie będziecie mieli okazję wydać pieniądze na:

1. Bilet na metro – dokładne ceny wszystkich biletów (wraz z innymi cennymi informacjami na temat transportu miejskiego w Madrycie) znajdziecie tutaj: http://www.ctm-madrid.es/red_transportes/tarifas/red_tarifas.jsp?CODPANTALLA=1&CODBOTON=203

Od siebie polecam zainwestować w Abono turístico, będziecie mogli go kupić (wraz z innymi biletami) w maszynach znajdujących się na lotnisku przy wejściu do metra. Koszt pięciodniowego biletu to 17 euro.

2. Tour Bernabeu – absolutnie niezbędny punkt wizyty w Madrycie, możliwość zwiedzenia stadionu (trybun, ławki rezerwowych, szatni, sali konferencyjnej i innych) to najlepszy sposób na wydanie 15 euro. Bilety kupujecie w kasach pod stadionem, wchodzicie kiedy chcecie (byle przed bodaj 18:00).

3. Wyżywienie – tutaj nie podejmuję się liczenia, wszystko zależy od Was i Waszej umiejętności wytrzymania bez jedzenia. ;)

4. Zakupy w sklepie Realu – tutaj wydatki mogą wahać się od 0 euro do nieskończoności. Tylu rzeczy, które chciałbym kupić dawno nie widziałem i do tej pory żałuję zrezygnowania z kilku z nich. Wybór jest ogromny, dlatego nastawcie się na to, że prędko stamtąd nie wyjdziecie.

Krok 7. Podsumowanie.

Reasumując:

1. Bilet na samolot – 300-800 zł,
2. Zakwaterowanie – 45-200 euro,
3. Bilety na mecz – 30-130 euro,
4. Dodatki (bilet na metro + zwiedzanie stadionu) – 32 euro,
5. Zobaczyć na żywo mecz ukochanej drużyny – bezcenne.

Z obliczeń wynika, że koszt wyjazdu (bez wyżywienia i ew. dodatkowych zakupów) wynieść może (przy kursie euro/zł równym 4.5) od 800 do 2500 zł.

Mój przykładowy mecz z Villarealem kosztowałby (również bez wyżywienia i zakupów) niecałe 1000 zł. Czy to dużo, czy mało musicie ocenić sami.

Z mojej strony to tyle, jeśli macie jakieś pytania, to zadawajcie śmiało.

Często zadawane pytania

Nie znam hiszpańskiego, ale płynnie mówię po angielsku, czy będę mieć problemy z dogadaniem się?

Cóż, prawda jest taka, że większość Hiszpanów zna angielski w takim samym stopniu, w jakim Ty znasz hiszpański, więc w takim przypadku komunikacja bez użycia rąk może być utrudniona (choć nie niemożliwa). Dlatego też warto wziąć ze sobą jakieś rozmówki, ew. nauczyć się przed wyjazdem kilku podstawowych zwrotów jak „Dzień dobry”, „Dziękuję” czy „Nie chcę wracać do kraju, przygarnijcie mnie”.

Czy w Madrycie jest drogo? Ile pieniędzy najlepiej ze sobą zabrać?

Niestety – dla obywateli nadal przywiązanych do waluty innej niż euro w Madrycie jest drogo. Na ceny najlepiej jednak patrzeć trochę inaczej, niż wynikałoby to z kursu waluty – przeliczając na złotówki należy mnożyć je nie razy 4.,5, a około 2.5, tzn. jeśli coś kosztuje w sklepie 1 euro to tak, jakby u nas kosztowało 2.5 zł. Wynika z tego, że najlepiej wziąć trochę ponad 2 razy więcej euro, niż zabrałoby się złotówek.

Gdzie najlepiej nocować – w hotelu, w hostelu, w parku (jak niektórzy moi znajomi podczas wyjazdu do Anglii)?

Generalnie nie ważne gdzie, bo to zależy tylko i wyłącznie od Waszych funduszy. Ważne, by miejsce to było blisko jakiejkolwiek stacji metra. Jakiejkolwiek, bo wtedy dostanie się choćby i na drugi koniec miasta będzie szybkie, łatwe i przyjemne.

Jestem kobietą w ciąży – czy ew. poród w trakcie podróży metrem może być niebezpieczny?

Jeśli wierzyć filmom puszczanym na stacjach z okazji jego dziewięćdziesięciolecia, to nie – rodząca na nich kobieta została szybko i sprawnie przetransportowana do szpitala, dzięki zasięgowi telefonii komórkowej, którym madryckie metro może się poszczycić, powiadomiony został nawet jej mąż.

Najważniejsze pytanie – czy warto tam jechać?

Może Was zdziwię, ale i tak, i nie. Warto, bo Madryt to piękne miasto, ludzie są tam przesympatyczni, Bernabeu robi ogromne wrażenie, oficjalny sklep daje więcej radości niż sklep z cukierkami, a sam mecz to coś, czego się nie zapomina. Nie warto, bo nie zdążycie jeszcze rozpocząć lotu do domu, a już będziecie chcieli wrócić tam ponownie i myśl ta nie da Wam spokoju aż do kolejnej podróży.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email      
lukecik
Hala Madrid y nada más
Hala Madrid y nada más

PostWysłany: 2010.01.15 20:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drobna aktualizacja tematu:

Cytat:
Niskokosztowe linie lotnicze WizzAir otwierają połączenie między Madrytem a Katowicami-Pyrzowicami! Pierwszy samolot ze śląskiego lotniska wzniesie się w sobotę 27 marca o 15:20, by po 3,5-godzinnym locie wylądować na Terminalu 1 madryckiego Barajas, skomunikowanego z centrum miasta przez metro. Stamtąd na Bernabéu zaledwie 20-minutowa podróż pod ziemią...

Co to oznacza dla polskiego fana Realu Madryt? Otóż oferta węgierskiego przewoźnika znacznie obniża koszt dotarcia do stolicy Hiszpanii znad Wisły. Na obecną chwilę, według cennika umieszczonego na oficjalnej witrynie internetowej WizzAir, całkowita cena za podróż w obydwie strony na 27 marca - 3 kwietnia wynosi 370 PLN. Mniej więcej trzykrotność tej ceny musiałby zapłacić turysta, który skorzystałby z narodowych linii lotniczych - polskiego LOT-u lub hiszpańskiej Iberii.

http://www.realmadrid.pl/index.php?co=aktualnosci&id=27935

I jeszcze jedna:

http://www.realmadrid.pl/index.php?co=aktualnosci&id=30840

"W stepie szerokim, którego okiem nawet sokolim nie zmierzysz... Wstań, unieś głowę, wsłuchaj się w słowa pieśni o Małym Rycerzu."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość      
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum RealMadryt.pl Strona Główna   Spotkania madridistas Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: