Real Madrid Baloncesto
Idź do strony 1, 2, 3 ... 34, 35, 36  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RealMadryt.pl Strona Główna   Królewscy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marthen
m to the
m to the

PostWysłany: 2009.07.17 14:47    Temat postu: Real Madrid Baloncesto Odpowiedz z cytatem

Przez kilka lat myślałem o założeniu tego tematu, lecz za każdym razem po takowej myśli błyskawicznie nadchodziła kolejna: "marthen, będziesz tam gadał do siebie". Cóż, zainteresowanie koszykówką nie ma porównania z futbolem, jednak jest na forum kilku pasjonatów basketu, a i mam nadzieję, że w dobie magicznych wzmocnień Florentino i odważnych zapowiedzi, fanów Bullocka i spółki przybędzie.

Poniżej małe abecadło koszykarskiego Realu Madryt, szczególnie dla tych, którzy byli święcie przekonani, że newsy o koszu na RealMadrid.pl to albo błąd systemu, albo atak hakerów.

Balon...co?
Baloncesto. Czyli z hiszpańskiego: koszykówka. Real Madrid Baloncesto - tak brzmi pełna nazwa sekcji koszykarskiej klubu.

Zawsze w cieniu tej piłkarskiej, ale mająca wiernych kibiców i święcąca nie mniejsze triumfy, niż ich koledzy grający w piłkę nogami. Koszykarze rywalizują w najlepszej europejskiej lidze (opinia subiektywna) - Lidze ACB, mogącej być wzorem dla każdej innej ligi, zarówno pod względem sportowym, jak i organizacyjnym.

Złośliwe pytania uprzedzam - Real Madryt nie posiada sekcji snookera, kajakarstwa ani badmintona.

Wygrali coś kiedyś?
Oj tak, i to dużo. Bardzo dużo, powiedziałbym nawet.

Koszykarski Real Madryt nosi nieoficjalne miano "Najbardziej utytułowanego klubu koszykarskiego w Europie". Innymi słowy - na przestrzeni historii, są najlepsi. Po Puchar Europy (dzisiaj zwą to Euroligą, taki odpowiednik piłkarskiej Ligi Mistrzów) koszykarze sięgali ośmiokrotnie. Rekord.

Skoro są najlepsi w Europie, muszą być też najlepsi w Hiszpanii - logiczne, prawda? Mistrzostwo kraju świętowali trzydziestokrotnie (tutaj także przegrywają z piłkarzami o jeden), zaliczając niegdyś prawdziwą hegemonię - dziesięć lat zwycięstw z rzędu. Mamy się czym chwalić - druga po tym względem Barcelona ma tych zdobyczy dwa razy mniej, piętnaście.

Czemu słyszę o nich pierwszy raz?
Cóż, to już pytanie nie do mnie. Sekcja koszykarska klubu powstała w 1931 roku, więc, jak łatwo obliczyć, ma już siedemdziesiąt osiem lat. Żywot jej bardzo owocny, o czym świadczy wcześniejszy akapit.

Oni także grają z Barçą, Atlético i Levante?
Z Barceloną tak, z Atlético i Levante nie. Naszym lokalnym rywalem jest Estudiantes, natomiast do największych (mam tu na myśli rywalizację sportową) należą Joventut, TAU Cerámica, Unicaja oraz, wspomniana już, Barça.

Gdzie oni grają?
Nie, koszykarze nie grają na Estadio Santiago Bernabéu. W budynku stadionu znajdują się co prawda biura sekcji, a w muzealnych gablotach błyszczą się trofea najbardziej utytułowanego europejskiego klubu koszykarskiego, jednak bohaterowie tego tematu grają w zupełnie innym miejscu.

Ich mecze podziwiać można w Palacio Vistalegre - hali, mogącej pomieścić ponad piętnaście tysięcy kibiców, mającej wewnątrz kształt owalny, na wzór areny walk byków, przykładowego Las Ventas.

Atmosfera w Vistalegre jest nieporównywalna do tej na Santiago Bernabéu. Co prawda także napotka się zapalonych "bagieciarzy" i miłośników słonecznikowych ziaren, jednak kiedy przychodzi moment, gdy drużyna potrzebuje wsparcia kibiców, nawet oni odkładając swoje przekąski i dają z siebie wszystko, aby tylko zrobić wielki hałas. Doping Berserkers, grupy kibiców z Vistalegre, można porównać do dopingu Ultras Sur (także nie stronią od opraw), jednak na meczu koszykarskim kibicuje cała hala, nie tylko oni.

Dla tych, którzy wytrwali do końca
Dziękuję, pozdrawiam i zapraszam do dyskusji, a także zainteresowania się tą mniej popularną sekcją klubu. Warto. Tym bardziej, że czeka nas ich wizyta w Gdyni (dokładnie 9 lub 10 grudnia).

Jeśli macie jakieś pytania, pytajcie śmiało.

Pomocne linki:
+ Oficjalna strona Realu Madryt - dział koszykówki
+ Oficjalna strona ACB - zakładka Realu Madryt (świetna kopalnia wiedzy i statystyk)
+ Oficjalna strona Euroligi
+ Real Madrid Baloncesto w angielskiej Wikipedii

Ostatnio zmieniony przez marthen dnia 2009.07.30 19:34, w całości zmieniany 2 razy

Helga
Chosen.1

PostWysłany: 2009.07.17 15:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Muszę się przyznać, że nie miałam okazji/chęci/czasu by oglądać europejską koszykówkę. Jakoś zawsze miałam wrażenie, że większe emocje są w NBA [podobno bardzo mylne wrażenie], a poza tym w sumie nie miałam jakiejś drużyny, której mogłabym kibicować [o zgrozo, kiedyś nawet nie przyszło mi na myśl, że Real Madryt może mieć inną sekcję sportową :P]. Ale tak ciągle słyszę, że namawiacie, że warto poświęcić trochę uwagi, więc nie wykluczam takiej możliwości, że nadchodzący sezon będzie moim pierwszym, który będę śledzić.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora      
Para Siempre
Real Madrid

PostWysłany: 2009.07.17 15:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Swego czasu oglądałem Euroligę w TV 4 i śledziłem Real, w ostatnim sezonie widziałem tylko 2 mecze w lidze - oba wygrane.

Czy w koszykówce trener jest znacznie ważniejszy niż w piłce? Pytam, bo Messina przychodzi jak zbawca i ktoś przy kim sukcesy są murowane.

Jak się ma ostatecznie sprawa z Rubio i czy mamy na oku jakiegoś Europejskiego cracka? ;)

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość      
casillas1908
Kibic
Kibic

Ostrzeżeń: 3

PostWysłany: 2009.07.17 15:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak trener ważniejszy bo to on mówi graczą jak mają rozegrac jakąs akcje itd.
Ja w kosza graĆ nie umiem ale u mnie był ŁKS rocznik 92 i 07/08 zdobyli mistrza Polski klubowego i szkolnego ;) i ciągle się tym lansują ;p

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email      
AirKordan23
I Believe I Can Fly

PostWysłany: 2009.07.17 15:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Para Siempre napisał:
Jak się ma ostatecznie sprawa z Rubio

Ni jak...
Cytat:
Ricky Rubio - Młody Hiszpan nie chce grać w Minnesocie Timberwolves (według Marca.com). Nie chce i koniec. Ponoć robi wszystko, by zniechęcić władze klubu do jego osoby, co w rezultacie może spowodować, że zostanie oddany do innego zespołu... który być może mu podpasuje. Nic tylko czekać, aż David Stern będzie musiał przeprosić Jaśnie Pana Rubio, że miał czelność wyczytać go w tegorocznym Drafcie jako piątego.

UPDATE
: Minneapolis Star-Tribune twierdzi natomiast, że sam Rubio chce grać w Minnesocie i nie chce się związać długoletnią umową z żadnym z klubów europejskich. David Kahn wybiera się pod koniec tygodnia do Hiszpanii, by zobaczyć co da się zrobić w sprawie obniżenia sumy buy-outu.

Jeszcze sobie za pewne poczekamy na jakąś ciekawszą wiadomość i deklarację.

Dalej będą musieli ginąć
– nie pytaj mnie dlaczego."

Powrót do góry
tomwil74
Prezes
Prezes

PostWysłany: 2009.07.17 16:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam kumpla, który jest wielkim fanem NBA (dokładniej drużyny Cavs) i piłkarzy Barcelony i ostatnio mi mówił, że dosyć, że Perez denerwuje go transferami w footballu to jeszcze wkracza w NBA. Ponoć Florek chciał ściągnąć zza wielkiej wody Szczerbiaka, Anthony Parkera przez co działacze z Cleveland nieźle musieli się napocić, żeby go zakontraktować.
Co do Rubio to chłopak zbytnio gwiazdorzy swoimi grymasami co może się dla niego źle skończyć...
No, ale Perez powinien się raczej skupić na graczach grających obecnie w Europie, bo strasznie ciężko jest kogoś wyrwać z NBA.

Powrót do góry
marthen
m to the
m to the

PostWysłany: 2009.07.17 16:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Para Siempre napisał:
Czy w koszykówce trener jest znacznie ważniejszy niż w piłce? Pytam, bo Messina przychodzi jak zbawca i ktoś przy kim sukcesy są murowane.

Jeśli chodzi o rolę trenera w trakcie meczu, w koszykówce jest ona ważniejsza. W piłce nożnej szkoleniowiec wystawia skład i w trakcie 90 minut może dokonać trzech zmian i raz, podczas przerwy, porozmawiać z zawodnikami. W koszu, kiedy trener nie trafi z pierwszą piątką, może ją szybko zmienić, na bieżąco dokonywać korekt składu, reagując na przebieg spotkania i ruchy przeciwnika, wziąć przerwę na żądanie (czyli, mówiąc potocznie, "czas"), wytłumaczyć zawodnikom, co jest nie tak, nakazać rozegranie akcji, rozrysować ją (szczególnie w końcówkach, kiedy do końcowej syreny pozostało kilka sekund i można (lub nawet trzeba) zdobyć punkty), bądź ustawić drużynę w obronie. Trener ma bardzo duży wpływ na grę drużyny.

Mawia się, że Ettore gwarantuje sukcesy, bowiem takie zdanie wyrabia mu jego dotychczasowa kariera. Gdzie się nie pojawi, zwycięża. Ma pomysł na zespół i potrafi go zrealizować. Nie toleruje "gwiazdorstwa". Jego drużyna może nie grać efektownie, ale z pewnością będzie efektywna.

Para Siempre napisał:
Jak się ma ostatecznie sprawa z Rubio i czy mamy na oku jakiegoś Europejskiego cracka? ;)

Ricky Rubio sam nie wie, czego chce. Dopóki się nie zdeklaruje, można tylko spekulować.

Wiadomo tyle, co wkleił AirKordan23 - działacze Timberwolves wybrali się w podróż do Badalony, aby negocjować klauzulę wykupu i przekonać zawodnika do podpisania kontraktu. Rubio już w dzień po drafcie wspominał, że w Minnesocie jest za zimno, że mu się nie podoba, że nie o tym marzył etc. Jeśli tylko pojawi się możliwość, aby zagrał w Realu Madryt, wątpię, aby nasi działacze z niej nie skorzystali - rzekomo mają już przygotowaną ofertę, mogącą niejako zrekompensować kwotę wykupu (podobno składa się w części z pieniędzy, a w transfer wciągnięty ma zostać Marko Tomas i Jeremiah Massey).

Najpierw jednak, Rubio musi przemyśleć sprawę i zdecydować się, czego chce. Ja, będąc na jego miejscu, zostałbym jeszcze w Europie, przez przynajmniej dwa lata.

Europejski crack? Póki co, wszyscy się oddalili. Na oku mamy Pablo Prigioniego, rozgrywającego TAU, mającego pełnić w nadchodzącym sezonie rolę podstawowego playmakera. Sam zawodnik mówi "Chciałbym zagrać w Madrycie", jednak klub nie chce go puścić, nie przystając na oferty ze stolicy. Rozgrywający to podstawa, ponieważ w chwili obecnej nie mamy żadnego.

W tegorocznym okienku transferowym trudno cokolwiek przewidzieć. Wszystko rozgrywa się na tzw. zasadach rosyjskich, o czym wspomniał Messina bodaj na pierwszej konferencji prasowej (bądź w innym wywiadzie): "W Rosji nic nie było wiadomo aż do samego końca, aż do momentu, kiedy ktoś podpisał kontrakt" (cytat z pamięci). Tak też jest teraz w Madrycie - ani Velicković, ani Ławrynowicz, ani Hansen nie byli wymieniani przez prasę jako potencjalni kandydaci do gry w Realu Madryt. Transfery niespodzianki. Informacje o nich pojawiały się na kilka/naście godzin przed komunikatem oficjalnym.

Nie pozostaje nic innego, jak cierpliwość. Antonio Maceiras stwierdził niedawno, że czekają nas dwa nowe transfery - jeden już mamy, czekamy na drugi (o ile nie była tu mowa o młodym skrzydłowym z Fuelny).

edit:
tomwil74 napisał:
Ponoć Florek chciał ściągnąć zza wielkiej wody Szczerbiaka, Anthony Parkera

Racja. Warto wiedzieć, że Wally Szczerbiak urodził się w Madrycie, a jego ojciec, Walter, reprezentował niegdyś barwy Realu Madryt i to z niemałymi sukcesami. Jako że młody Szczerbiak jest wolnym agentem, zainteresowanie ze strony działaczy Królewskich było w miarę logiczne, szczególnie biorąc pod uwagę odejście Alexa Mumbrú i fakt, że Parker i Šiškauskas podobno odrzucili ofertę z Madrytu. Podobnie zrobił także Szczerbiak, więc sprawa zamknięta, tym bardziej, że ściągnięto już Travisa Hansena.

El Jarek
intocable
intocable

PostWysłany: 2009.07.17 16:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tylko powiem, że koszem interesuję się tak jak się interesuję, czyli NBA w decydujących fazach i jakieś super wieści typu kto wygrał Euroligę, no i śledzę od czasu do czasu co gra ten nasz Real, ale jak ktoś będzie w Madrycie, żeby obejrzeć piłkarzy, to polecam także koszykarzy. Super atmosfera jest w hali.

michal_ko
A por la undecima

PostWysłany: 2009.07.17 17:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki marthen! Właśnie takiego tematu brakowało na forum. Mam nadzieję, że będzie się on szybko rozwijał i coraz więcej osób zainteresuję koszykarską sekcją Realu, a także w ogóle koszykówką. Sam będę starał się w miarę na bieżąco informować czy też komentować najnowsze doniesienia z hiszpańskich parkietów. A żeby nie być gołosłownym to wiadomość z dzisiejszego dnia: Kolejnym zawodnikiem sprowadzonym przez Messinę jest Amerykanin Travis Hansen występujący do tej pory w Dynamo Moskwa. Gra on na pozycji niskiego skrzydłowego i jest typowym dystansowym strzelcem. Zaliczył roczny epizod w NBA w klubie Altanta Hawk, który wybrał go w drafcie w 2003r. Dobrze zna także ligę ACB bo występował przed przejściem do Rosji w zespole TAU Ceramica. Więc problemów z aklimatyzacją być nie powinno. Teraz będzie miał za zadanie dostarczać wiele punktów z dystansu i godnie zastąpić Alexa Mumbrú.

Inmortales como el tiempo, inalterables como la historia

Ultras Sur
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora      
michal_ko
A por la undecima

PostWysłany: 2009.07.18 08:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sory że post pod postem, ale nie mogę już edytować. Wczoraj umknęło mi:

Cytat:
Los Blancos osiągnęli porozumienie z jednym z najbardziej obiecujących hiszpańskich koszykarzy. Nazywa się Alberto Jódar i gra na pozycji silnego skrzydłowego. Ma 205 centymetrów wzrostu i zaledwie siedemnaście lat, a poprzedni sezon spędził w macierzystym klubie Alta Gestión Fuenlabrada. Z Realem Madryt związał się na najbliższe trzy sezony.

Nie znam bliżej tego zawodnika słyszałem oraz czytałem, że jest to nadzieja hiszpańskiej koszykówki i ktoś kto razem w Rubio może w przyszłości dać złoto na IO oraz podbić NBA. Na pewno jest to transfer na przyszłość i bardzo pozytywnie do niego podchodzę. Alberto poza świetnym poruszaniem się pod koszem, podobno fantastyczna praca nóg, coś jak Tim Duncan potrafi celnie trafiać z dystansu. Mam nadzieję, że chłopak będzie dostawał swoje szansę i szybko stanie się zawodnikiem na poziomie AS.

A z plotek transferowych to Messina nadal planuje wzmocnienia na pozycji skrzydłowych i jednym z nich może być Wally Szczerbiak grający w sezonie 08/09 w Cleveland. Jako ciekawostkę dodam fakt, że zawodnik ten urodził się właśnie w Madrycie, a jego ojciec prezentował barwy Realu Madryt.

Messina oprócz kompletowania zespołu, kompletuje również swój sztab trenerski do którego dołączyli Emanuele Molin i José Manuel Cuspinera. Pierwszy był asystentem Ettore w CSKA, drugi natomiast pracował w Hiszpanii ze studentami, a także z reprezentacją. Z reprezentacją do lat 16 zdobył złoty medal w 2006 roku na turnieju Linares. A jako asystent głównego trenera srebro na ME w 2007 roku. W Realu będzie odpowiadał za kształcenie młodzieży i przepływ zdolnych graczy do pierwszej drużyny.

Ultras Sur
Powrót do góry
Serrano
B5

Użytkownik zbanowany

PostWysłany: 2009.07.18 08:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zróbcie jeszcze na głównej kadrę koszykarzy ;)

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość      
EjPii_7
Prezes
Prezes

PostWysłany: 2009.07.18 09:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niedawno na stronce Barcy podniecali się jakimś napakowanym gościem, który przyszedł do nich: http://www.fcbarca.com/index2.php?goto=kom&news=27744
Naprawdę jest taki zajebisty :| ?

Powrót do góry
michal_ko
A por la undecima

PostWysłany: 2009.07.18 10:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To MVP finałów ACB z sezonu 07/08. Był wtedy absolutnym liderem zespołu i to głównie dzięki niemu TAU gładko pokonało Barcę 3-0. W zakończonym już sezonie jeden z liderów TAU i znów finał leczy tym razem przegrany. Jest to jeden z lepszych graczy w ACB więc radość fanów uzasadniona. Tym bardziej, że Barcelonę opuszczają wielcy zawodnicy i liderzy: Erslan Ilyasova trafi do Bucks a David Andersen do Rakiet. Odszedł także Portorykański center Daniel Santiago a poważnej kontuzji nabawił się Lubos Barton. Podobno także Xaviera Pascuala będzie przez kilka miesięcy wyłączony z gry.

Ultras Sur
Powrót do góry
AirKordan23
I Believe I Can Fly

PostWysłany: 2009.07.18 14:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Serrano napisał:
Zróbcie jeszcze na głównej kadrę koszykarzy ;)

A przydałoby się :]

mrw91 skąd masz te wszystkie informacje na temat transferów itp. Realu? Stronka ACB czy coś masz może ciekawego :> ?

Dalej będą musieli ginąć
– nie pytaj mnie dlaczego."

Powrót do góry
michal_ko
A por la undecima

PostWysłany: 2009.07.18 15:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Strona ACB również, ale przede wszystkim korzystam z defensacentral zarówno jeśli chodzi o sekcję piłkarską jak i koszykarską.

Ultras Sur
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RealMadryt.pl Strona Główna   Królewscy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 34, 35, 36  Następny
Strona 1 z 36
Skocz do: